Folkowa osiemnastka

Festiwal "Nowa Tradycja" 2015
Anna Wilczyńska, 7 maja 2015
17 Festiwal Folkowy "Nowa Tradycja"
Fot. Grzegorz Śledź
Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" wkracza w dorosłość - w tym roku odbędzie się po raz osiemnasty. Tym razem oprócz młodych zespołów oraz gwiazd z Polski usłyszymy w programie też nuty z południa Europy i Afryki.

Już za tydzień w Studio PR im. W. Lutosławskiego kolejne emocje i zmagania zespołów inspirujących się muzyką ludową z różnych części Polski. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w tym roku potrwa aż 5 dni - od środy, 13.05 do niedzieli, 17.05. Tym razem zainauguruje go spektakl "Mistrz Manole", który odbędzie się w Teatrze Powszechnym, z udziałem wykonawców sceny tradycyjnej. Kolejne cztery dni upłyną, podobnie jak w poprzednich latach, na konkursie oraz koncertach gwiazd polskich i zagranicznych.

Pozostając w klimacie tradycyjnym, w czwartek 14.05 czeka nas koncert "Muzyka Źródeł", w którym zaprezentują się najwybitniejsi wykonawcy z Beskidu Śląskiego, m.in. Józef Broda, Zbigniew Wałach, Jan Kaczmarzyk. Beskidzki akcent wprowadzi również dzień później gość specjalny -  grupa Vołosi, którzy, będą promować tego dnia swoją drugą płytę "Nomadism".

W tym roku o nagrodę główną Grand Prix powalczy 12 młodych wykonawców. Tradycyjnie zachęcamy już do kibicowania młodym zespołom - tym bardziej, że na przesłuchania konkursowe wstęp wolny. Podczas festiwalu wręczone zostaną również nagrody Polskiego Radia w konkursie Folkowy Fonogram Roku oraz Fonogram Źródeł.

Zagraniczni goście Nowej Tradycji przybędą z południa Europy i z Afryki. W sobotę 16.05 Maria Mazzotta z Włoch zaśpiewa tradycyjne pieśni pizzica z regionu Salento przy akompaniamencie Redi Hasa z Albanii (wiolonczela). Ta artystka może być znana polskim słuchaczom z występów razem z grupą Canzoniere Grecanico Salentino, która gościła u nas w zeszłym roku na Festiwalu Muzyki Świata "Ogrody Dźwięków" w Katowicach (relacja tutaj). W niedzielę, 17.05 obowiązkowy koncert dla miłośników afrykańskich nut: mistrz tradycyjnego śpiewu ludu Mandingo - Kassé Mady Diabaté, który ma na koncie współpracę z wybitnymi artystami, nie tylko z Afryki.

Koncerty będą transmitowane na antenie Dwójki, na stronie internetowej Dwójki oraz na stronie imprezy. Śledźcie też uważnie nasz portal i profil na facebooku, bo wkrótce konkurs, w którym do wygrania bilety na koncerty festiwalowe. Program NT w dziale "wydarzenia".

 

18. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", 13-17.05.2015, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu