Etnorytmy i warsiaskie melodie

Dzikie Jabłka i Warszawska Orkiestra Sentymentalna na Folkowo Bemowo
Anna Wilczyńska, 19 maja 2015
Dzikie Jabłka
Fot. Press
W stolicy nie umilkły jeszcze na dobre echa festiwalu "Nowa Tradycja", gdy szykuje się kolejny koncert laureatów zeszłorocznej oraz finalistów tegorocznej edycji imprezy. Wszystko to w ramach trwającego od jesieni u.br. cyklu "Folkowo Bemowo".

Na scenie ArtBemu po raz kolejny odbędzie się spotkanie z folkiem oraz ciekawe warsztaty dla dzieci. Już w najbliższą sobotę, 23 maja wystąpi tu grupa Dzikie Jabłka, której członkowie zafascynowani są afrykańskim rytmem oraz polską muzyką tradycyjną.

Występy Dzikich Jabłek - jak sama nazwa wskazuje - pełne są żywiołowej energii i nie sposób w ich trakcie usiedzieć spokojnie. Choć młodzi stażem (powstali w 2011 r), zdobyli już wiele nagród i wyróżnień - m.in. Nagrodę Publiczności "Burza Braw" i III miejsce podczas 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (2014), I miejsce w konkursie Scena Otwarta 23. Festiwalu Muzyki Folkowej "Mikołajki Folkowe" (2013), Złotą Fujarę czyli Grand Prix 5. edycji konkursu "Dragon Folk Fest" (2014) w Poznaniu.

Przed wieczornym koncertem, w godzinach popołudniowych (13:00-15:00) muzycy Dzikich Jabłek - doświadczeni pedagodzy - poprowadzą warsztaty dla dzieci. Powstaną dwie grupy: śpiewu ludowego i afrykańskiej sekcji rytmicznej, które wykonają wspólnie jeden utwór razem z nauczycielami.

Dodatkową atrakcją tego dnia będzie występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, finalisty tegorocznego festiwalu "Nowa Tradycja". Grupa zyskała uznanie jury i zdobyła wyróżnienie za "stylowość wykonania".

Orkiestra inspiruje się międzywojennym folklorem, ale nie zależy im na wiernej rekonstrukcji. Wykonują piosenki z repertuaru Adama Astona, Mieczysława Fogga, Wiery Gran, Sławy Przybylskiej, jak również własne kompozycje w podobnym klimacie. Liderką Orkiestry jest Gabriela Mościcka (akordeon), związana od 2011 r z Grupą Teatralną Warszawiaki. Grupa ta ma na celu podtrzymywanie pamięci o przedwojennej Warszawie i promowanie dawnego, stołecznego folkloru. Orkiestra wykona program konkursowy zaprezentowany na Nowej Tradycji.

W tej chwili na naszym profilu facebook trwa konkurs, w którym są do wygrania bilety na powyższy koncert. Szczegóły dotyczące koncertu znajdziecie w dziale "wydarzenia".

 

"Folkowo Bemowo", 23.05.2015, ArtBem, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu