Janusz Prusinowski nagrodzony

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2014
Kamil Piotr Piotrowski, 13 maja 2015
Nagrody MKiDN
Fot. Janusz Prusinowski Kompania
Doroczna Nagroda Ministra Kultury jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku, w reprezentowanej przez nich dziedzinie.

To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą. Z radością informujemy, że wśród laureatów Nagrody za 2014 roku znalazł się też Janusz Prusinowski, który otrzymał ją z rąk prof. Małgorzaty Omilanowskiej w dziedzinie Kultura Ludowa.

Gala wręczenia Nagrody odbyła się we wtorek, 12 maja, w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Laureat, Janusz Prusinowski to wielce zasłużona postać na niwie promocji i przywracania światu polskiej muzyki ludowej, wiejskiej. Skrzypek, śpiewak, lirnik, harmonista i organizator. Uczeń wiejskich muzykantów: Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Stanisława Stępniaka. Członek słynnego zespołu Bractwo Ubogich (1993), współzałożyciel warszawskiego Domu Tańca (1995). Współpracował z Teatrem Polskiego Radia – m.in. tworząc muzykę do spektakli, z Teatrem Narodowym oraz Teatrem Scena Lubelska 30/32.

Wraz z żoną Kają prowadzi teatr-wydawnictwo "Słuchaj Uchem", skierowane głównie do dzieci. Jest współautorem interaktywnych spektakli muzycznych i programu edukacyjnego.

Założyciel Janusz Prusinowski Trio, obecnie Janusz Prusinowski Kompania, z którą przejechał już kawał świata (Włochy, Francja, Belgia, Luksemburg, Estonia, Portugalia, Kanada, USA, Gruzja, Azerbejdżan, Niemcy, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Rumunia, Turcja, Wietnam i oczywiście Polska), organizując warsztaty muzyczne i taneczne lub po prostu grając do tańca.

Janusz Prusinowski to także inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata". Organizuje i prowadzi muzyczne i taneczne projekty międzynarodowe, prezentuje polską muzykę tradycyjną m.in. na targach muzyki świata "Womex". Prezes Forum Muzyki Tradycyjnej, współautor wielu ogólnopolskich projektów edukacyjnych ("Szkoła Mistrzów Tradycji", "Mały Kolberg" i in.), tworzących warunki do kontynuacji polskich tradycji muzycznych i tanecznych.

W 2014 r. otrzymał również brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Listę kategorii i nazwiska wszystkich laureatów znajdziecie tutaj.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu