Nagroda za 1000 km

Książka Roku przyznana
Kamil Piotr Piotrowski, 11 stycznia 2011
Andrzej Bieńkowski na Ukrainie
Fot. Małgo
Po raz dwunasty została przyznana nagroda miesięcznika "Nowe Książki". Jej fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a laureatami byli m.in. Ryszard Kapuściński, Urszula Kozioł, Tadeusz Różewicz.

Tegorocznym laureatem nagrody miesięcznika "Nowe Książki" został Andrzej Bieńkowski. Jego "1000 kilometrów muzyki. Warszawa - Kijów", wydane przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zostało "Książką Roku".

- "Jej autor, artysta malarz, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, od trzydziestu lat w różnych formach archiwizuje wiejską muzykę, głównie w środkowej Polsce, na Lubelszczyźnie oraz na Ukrainie. W nagrodzonej książce z wielką wnikliwością opisuje ostatnie pokolenia wiejskich muzykantów i śpiewaków, utrwala pamięć o znanikającej muzycznej tradycji wsi, odkrywa przed czytelnikami barwne, archaiczne, bardzo mało znane przejawy naszej kultury" - opisuje nagrodzonego i jego dzieło na swoich łamach Magazyn "Nowe  Książki".

Dodadć należy, iż w obszar badań pana Andrzeja weszła w minionym roku również Białoruś i że wraz z żoną Małgorzatą prowadzi wydawnictwo Muzyka Odnaleziona.

Panu Andrzejowi serdecznie gratulujemy a was informujemy, iż uroczystość wręczenia Nagrody Książka Roku, odbędzie się 19.02.2011 o godz. 19.00 w warszawskim Domu Kultury Śródmieście (ul. Smolna 9). W programie pokaz filmów, spotkanie z autorem, wystawa malarstwa laureata.

Zapraszamy.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu