Mikołajki Folkowe w nowym miejscu i wcześniej

28 Festiwal Międzynarodowy Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie
Kamil Piotr Piotrowski, 21 listopada 2018
Orkiestra św. Mikołaja
Fot. Kamil Piotrowski
Lubelskie „Mikołajki Folkowe” to wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobom jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” to jednak przede wszystkim muzyka folkowa. Tegoroczna, 28 edycja odbędzie się w nowym miejscu i w nieco nowym terminie - tydzień wcześniej niż zwykle, bo w dniach 30 listopada do 2 grudnia 2018 r. A nowym miejscem dla Mikołajków Folkowych jest Centrum Spotkania Kultur, gdzie w piątek (30.11) przeglądem „Scena Otwarta” nastąpi inauguracja festiwalu. Ten koncert to spotkanie i prezentacja tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na scenie etno-folkowej w Polsce. Co ważne, „Scena Otwarta” to obecnie najstarszy w Polsce i tylko jeden z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla początkujących wykonawców folkowych. Tego samego dnia organizatorzy – Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur – zapraszają na koncert gdańskiego zespołu wokalnego Laboratorium Pieśni. Wokalistki śpiewają pieśni ludowe z całego świata w autorskich aranżacjach.

W sobotę (1.12) w Sali Operowej CSK zaplanowano koncert „Spotkania Kultur”, podczas którego oprócz gospodarzy – Orkiestry św. Mikołaja, wystąpi zespół Yamma Ensemble z Izraela, prezentujący tradycyjną muzykę hebrajską, muzykę żydowskiej diaspory – pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu, Sefardyjczyków i chasydów. Kolejną gwiazdą tego koncertu będzie rosyjska Otava Yo, w której repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory z pogranicza rosyjskiego etno i folk w nowych interpretacjach, z bardzo skocznym bitem. Muzycy bywają nazywani współczesnymi błaznami, żartownisiami, ponieważ łączą porządnie zagraną, tradycyjną muzykę rosyjską z ogromną dawką poczucia humoru. Na tym koncercie będzie też okazja by poznać laureatów „Sceny Otwartej”.

W niedzielę festiwal wróci do „Chatki Żaka” z koncertem fińskiej grupy Pekko Käppi & K:H:H:L (Kości Martwych Szalonych Koni). Pekko Käppi to kompozytor-wizjoner, wokalista i wirtuoz liry jouhikko, a towarzyszą mu muzycy grający na równie dziwnych instrumentach – gitarach zbudowanych z pudełek po cygarach.

Koncertom festiwalowym towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń, konferencja naukowa (30.11, „Chatka Żaka”), pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie” (30.11.-02.12., „Chatka Żaka”), sobotni Jarmark Cudów (CSK), Festiwalowe Żywe Książki oraz cała gama warsztatów. Będzie można nauczyć się m.in. tradycyjnych tańców gruzińskich oraz wykonywania zabawek choinkowych. W programie znajdą się też warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych oraz zajęcia wokalne.

Szczegóły znajdziecie w naszym dziale „wydarzenia”

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”, 30.11-2.12.2018, Lublin
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu