Loreena wraca do korzeni

Nowa płyta Loreeny McKennitt
Wojciech Małota, 9 października 2010
Loreena McKennitt
Fot. PRESS
"Down By the Sally Gardens", "The Star of the County Down" i inne tradycyjne pieśni, na nowej płycie Loreeny, to zwrot ku jej korzeniom. Na stronie artystki można już odsłuchać fragmentów wszystkich utworów.

Nowa płyta, zatytułowana "The Wind that Shakes the Barley" to powrót piosenkarki do początków twórczości, tradycyjnych utworów szkockich i irlandzkich, znanych choćby z jej pierwszego albumu "Elemental".

Nagrania realizowano minionego lata w zabytkowej świątyni "Dzieci Pokoju", wybudowanej w latach 1825 - 1831, a znajdującej się w kanadyjskim miasteczku Sharon. Obecnie budynek jest częścią zabytkowego kompleksu muzealnego. Sama autorka podkreśla, że miejsce nagrań miało bardzo duży wpływ na powstający album:

- "Z prawdziwą radością nagrywaliśmy tę płytę w miejscu, które jest tak bogate, historycznie i architektonicznie. Doświadczyliśmy niezwykłego współistnienia pomiędzy architekturą i dźwiękiem. Świątynia nas inspirowała".

Na płycie znalazło się osiem tradycyjnych utworów celtyckich oraz jeden skomponowany przez Loreenę, zatytułowany "The Emigration Tunes". Tak o płycie opowiada Loreena McKennitt:

- "Cały czas odczuwałam chęć powrotu do początków mojej twórczości, aby z perspektywy czasu i ze zdobytym doświadczeniem znów poczuć znajomą muzykę, którą zawsze kochałam.
To jest powrót do moich korzeni, kiedy byłam bardzo mocno przywiązana do muzyki celtyckiej. Prostsze, bliższe tradycji aranżacje i wpadające w ucho melodie, prowadziły mnie do bliższego poznania historii Celtów, co z kolei przełożyło się na moją twórczość w ostatnich latach".

W nagraniach między innymi wzięli udział muzycy, którzy współpracują z Loreeną już od dłuższego czasu: skrzypek Hugh Marsh, wiolonczelistka Caroline Lavelle, gitarzysta Brian Hughes oraz grający na lirze korbowej, Ben Grossman.

Płyta będzie dostępna w sprzedaży na terenie Europy od 12 listopada, w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych album trafi do sklepów cztery dni później.
Polscy fani Loreeny McKennitt będą musieli niestety poczekać. Wedle informacji uzyskanych od pracowników kanadyjskiego wydawnictwa Quinlan Road, dokładna, oficjalna data polskiej premiery płyty nie jest jeszcze znana ale wstępny termin wyznaczono na 24 stycznia 2011 roku. Wciąż trwają rozmowy i ustalenia z polskim dystrybutorem, firmą Universal Music Polska. Termin ten może jeszcze ulec zmianie. Wszystko jednak wskazuje na to, że aby zobaczyć płytę pod choinką trzeba będzie ją sprowadzać zza granicy.

Czekając na płytę zapraszamy do posłuchania fragmentów utworów z albumu "The Wind that Shakes the Barley" udostępnionych przez wydawcę na stronie http://quinlanroad.com/explorethemusic/thewindthatshakesthebarley/.

Utwory znajdujące się na płycie

  1. As I Roved Out
  2. On a Bright May Morning
  3. Brian Boru’s March
  4. Down By the Sally Gardens
  5. The Star of the County Down
  6. The Wind that Shakes the Barley
  7. The Death of Queen Jane
  8. The Emigration Tunes
  9. The Parting Glass

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu