Dźwięki z Jokkmokk

Płyta z nagraniami terenowymi
Wojciech Małota, 22 października 2010
Anna Nacher
Fot. Wojciech Małota
W lutym tego roku Anna Nacher oraz Marek Styczyński, twórcy projektu Karpaty Magiczne, przebywali w miasteczku Jokkmokk, gdzie poznawali kulturę Saamów. Owocem tej podróży jest płyta z nagraniami terenowymi.

Jokkmokk to niewielkie miasteczko znajdujące się na północy Szwecji. Liczy około trzech tysięcy mieszkańców. Stało się ono ośrodkiem kultury Saamów, tubylczego ludu Europy, którego obecność na kontynencie szacuje się na 10 tysięcy lat. Każdego roku, od ponad 400 lat, odbywa się tam jarmark i festiwal kultury Saamów.

Podczas tegorocznego festiwalu Anna Nacher realizowała nagrania dokumentujące to wydarzenie. Zostały one wydane na płycie "Jokkmokk winter soundwalk". Wydawnictwo zawiera nagrania terenowe, a także szczególnie interesujące fragmenty warsztatów joiku, które poprowadził śpiewak saamski Per-Nil Stålka.

Są to pierwsze wydane w Polsce nagrania joiku, który za sprawą saamskich pieśniarzy występujących na krajowych festiwalach staje się coraz bardziej znany.

Osobom zainteresowanym joikiem i kulturą Saamów polecamy lekturę trzech artykułów, które bardzo dokładnie opisują ten temat:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu