Na Dobranotch i Gypsy Ska

21 Festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze
Anna Wilczyńska, 30 czerwca 2016
Gypsy Ska Orquesta
Fot. Press
Koncerty zagranicznych gwiazd etno-folku, warsztaty tańca i śpiewu, pokazy filmów, obrzędów to oferta, do której przyzwyczaił nas już festiwal folkowy w Czeremsze. Po raz dwudziesty pierwszy zapraszamy, wraz z organizatorami, na Podlasie.

Już niecały miesiąc pozostał do 21. edycji Festiwalu Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza", odbywającego się pod białoruską granicą. Od lat jesteśmy obecni na tej imprezie, organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze. Przypomnijmy, że pomysłodawcami festiwalu są liderzy lokalnego zespołu folkowego Czeremszyna, Barabara Kuzub-Samosiuk i Mirek Samosiuk, którzy z niezmienną pasją tworzą go od 20 lat - więcej w rozmowie na naszych łamach.

W tym roku główne dni koncertowe to weekend 22-24.07.2016, choć część wydarzeń będzie jeszcze trwać przez kolejny tydzień, aż do piątku 29.07.

Jak zwykle, poprzeczka muzyczna ustawiona jest wysoko. Oprócz znanych polskich zespołów folkowych, takich jak Mosaik, Kapela Maliszów czy gospodarzy (Czeremszyna) będzie można usłyszeć wykonawców z Bułgarii, Zimbabwe, Turcji, Węgier, Wenezueli i Rosji. Bardzo ciekawie zapowiada się klimatyczny i wielokulturowy kwintet Light in Babylon (sobota 23.07), uchodzący w Turcji za jeden z najlepszych zespołów world music, i doceniony zagranicą:

Na pewno energetyczni klezmerzy z rosyjskiego Dobranotch (piątek 22.07, próbka ich wesołej twórczości poniżej) każdego zachęcą do zabawy i tańca, podobnie jak Węgrzy z Cimbaliband (23.07 sobota) oraz wieńcząca festiwal Gypsy Ska Orquesta z Wenezueli (niedziela 24.07).

Festiwal "Z wiejskiego podwórza" to przede wszystkim różnorodne i ciekawe warsztaty. W tym roku można wybrać między rękodzielniczymi, kulinarnymi, bębniarskimi i tanecznymi. Alicja i Jacek Hałasowie będą uczyć tańców korowodowych węgierskiej mniejszości w Rumunii (csango) oraz śpiewu z lirą korbową, a Agnieszka Kołczewska z Orkiestry Św. Mikołaja gry na bębnach. Należy się śpieszyć, bo na stronie festiwalu ruszyły już zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Po głównym weekendzie koncertowym, w dn. 25-27.07, rozpoczną się warsztaty śpiewu białego z ukraińską etnomuzykolog Ludmiłą Wostrikową z zespołu Horyna, ale będą to zajęcia płatne.

Po raz trzeci odbędzie się też Przegląd Muzykujących na Harmonijkach Ustnych. Uczestników oceniać będzie specjalne jury. Zgłoszenia przyjmowane są do 15.07 a regulamin znajdziecie tutaj. Podczas festiwalu będą toczyły się również zmagania kulinarne (konkurs na najlepszą podlaską potrawę) oraz sportowe w ramach II edycji Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligii Mistrzów.

Wielbicieli X Muzy przyciągną pokazy filmów i spotkania z ich autorami - Jerzym Kaliną ("Bieżeńcy", "Od głodu i moru") oraz Beatą Hyży-Czołpińską ("Czytanie Puszczy"). W programie festiwalowym jest również spektakl "Modlitwa. Teatr powszechny", który zostanie zrealizowany wraz z mieszkańcami Czeremchy, którzy tydzień wcześniej wezmą udział w specjalnych zajęciach przygotowujących.

Nie zabraknie elementów edukacyjnych – imprezę rozpocznie w piątek konferencja "Kultura a migracje - stan, wyzwania, perspektywy". Z kolei miłośnicy folkloru nie opuszczą pokazu obrzędu weselnego, który w sobotę zaprezentuje zespół śpiewaczy z Czeremchy Wsi i grupa Hiłoczka.

Z informacji praktycznych dodam, że znów potwierdzony jest specjalny, bezpłatny pociąg festiwalowy kolei mazowieckich Warszawa Wschodnia- Czeremcha-Warszawa Wschodnia, którego rozkład podany zostanie w najbliższym czasie.
Jeśli ktoś jeszcze nie poczuł się zachęcony do przyjazdu do Czeremchy, poniżej trailer zapowiadający festiwal:

Dodamy, że Festiwal w Czeremsze jest jednym z niewielu, gdzie jeszcze będzie można zdobyć najnowszy numer Magazynu Folk24, którego 7000 nakład rozszedł nam się już prawie całkowicie.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia".

 

21. Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" Visegrad Wave in Czeremcha, 22-24.07.2016, Czeremcha
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu