Wyszehrad z Zimbabwe

21. Festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze
Anna Wilczyńska, 18 lipca 2016
Cimbaliband
Fot. Press
Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" po raz 21. odbędzie się w Czeremsze na Podlasiu, tuż pod białoruską granicą. Przed Gminnym Ośrodkiem Kultury zaprezentują się, jak co roku, zespoły z różnych zakątków świata.

Do rozpoczęcia 21 edycji festiwalu w Czeremsze pozostało już tylko kilka dni. Imprezę zapowiadaliśmy już wcześniej. Jak wiadomo, w programie znajdą się koncerty m.in. bułgarskich etno- eksperymentatorów (Oratnitza), rosyjskich klezmerów (Dobranotch), tureckiego kwartetu Light In Babylon, cygańskiej Ska Orkiestry aż z Wenezueli, jak również swojskiej nuty z Podlasia (Czeremszyna), Karpat (Kapela Maliszów) czy miksu muzyki z różnych rejonów Polski (Mosaik).

W tym roku nie zabraknie też elementu wyszehradzkiego. W sobotę (23.07) na scenie pojawi się węgierska grupa Cimbaliband:

Tego samego dnia wystąpi również Mokoomba z Zimbabwe, jedna z ciekawszych i już utytułowanych młodych kapel z Afryki, stylu afrofusion ("Debiut 2013" wg magazynu Songlines). To będzie gratka dla miłośników gitarowo-perkusyjnego bluesa z mocnym głosem prowadzącym. Oto próbka ich twórczości:

Ale festiwal to nie tylko zabawa i działania edukacyjne. Podczas imprezy Fundacja Mała Polska w Nepalu pokaże slajdy z odbudowanej już, staraniem Polaków, szkoły we wsi Dumre. Będzie można też wesprzeć Nepalczyków w ich dalszych działaniach. Nepalski akcent pojawi się też w trakcie warsztatów kuchni nepalskiej.

Oprócz zmagań muzycznych, uczestnicy festiwalu będą mogli również wziąć udział w rywalizacji sportowej - w II Mistrzostwach Ligi Błotnej. Chętni do gry muszą pamiętać o specjalnym stroju.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć "Święte kąty Podlasia". Autorami fotografii są Tomasz Grześ i Tomasz Poskrobko, związani z inicjatywą Magia Podlasia, ukazującą piękno tego regionu Polski. Do zapowiadanego wcześniej programu pokazów filmowych dołączyły jeszcze filmy o wybitnych osobowościach: "Dzikie jest piękne" (o Januszu Korbelu) i "Wielkie życie" (o Magdzie Polkowskiej).

Na koniec mamy też dobrą informację – festiwalowy pociąg Warszawa Wschodnia-Czeremcha (i z powrotem) jest już oficjalnie potwierdzony, a jego rozkład dostępny jest tutaj.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia".

Przypominamy, iż w naszym sklepie można nabyć płyty z poprzednich edycji festiwalu, pt. "Visegrad Wave" lub "Z wiejskiego podwórza". To już unikaty, więc polecamy Waszej uwadze dział ("Różni wykonawcy").

 

21. Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" Visegrad Wave in Czeremcha, 22-24.07.2016, Czeremcha
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu