Świat na Podlasiu

8 Podlaska Oktawa Kultur
Kamil Piotr Piotrowski, 22 lipca 2015
8 Podlaska Oktawa Kultur
Fot. Press
Podlaska Oktawa Kultur to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka. Co roku na festiwalu poznajemy dźwięki charakterystyczne dla kultur z różnych stron świata - nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji.

Już od wtorku (21.07) w Białymstoku i okolicach rozbrzmiewa muzyka i trwa taniec narodów, reprezentowanych przez barwnych uczestników ósmej edycji Festiwalu "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza rozrasta się z roku na rok, jej dynamika zaskakuje, co roku włącza się w organizację kolejny lokalny samorząd, organizacja, co owocuje m.in. tym, że przybywa miejsc koncertowych i wykonawców.

W tym roku na Podlasiu wystąpi 25 zespołów, z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi, z Bałkanów, Armenii, Izraela, a nawet dalekich Indii. Wszystkie zaprezentują swój lokalny folklor, tradycje - głównie w oparciu o taniec, ale też regionalny śpiew czy muzykę.

Przy całym bogactwie narodowości, jaka pojawi się na festiwalu, organizatorzy nie zapominają o idei przewodniej imprezy, czyli prezentacji lokalnej, podlaskiej różnorodności kulturowej - stąd przecież wywodzi się nazwa imprezy - Oktawa Kultur - czyli mieszanka tradycji polskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, litewskich, łotewskich, tatarskich i rosyjskich. To ze względu na duże zainteresowanie imprezą poszerzono listę narodowości reprezentowanych na Festiwalu.

Z ciekawszych koncertów warto nie pominąć lokalnej grupy El Saffron (na zdjęciu powyżej), z Lipnicy Wielkiej, która w repertuarze ma stare, tradycyjne pieśni sefardyjskie we własnych aranżacjach. Ciekawy może się też okazać koncert młodych bandurzystek ze Lwowa - Amabilis i na pewno warto też wybrać się na koncert Polsko-Indyjskiego projektu "When the Masters Meet" Marii Pomianowskiej i Kamala Sabri.

Wydarzeń będzie cała masa, szczegółowy program znajdziecie na stronie organizatora.

 

VIII Podlaska Oktawa Kultur, 21-28.07.2015, Białystok i woj. podlaskie
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu