Bałkany nad Popradem

3. Pannonica Folk Festival w Barcicach
Anna Wilczyńska, 7 sierpnia 2015
Barka Brass Band
Fot. Press
Już po raz trzeci, w ostatni weekend sierpnia, Bałkany w najlepszym wydaniu zagoszczą w Beskidzie Sądeckim. Będą zagraniczne gwiazdy i czołówka polskiego etno, grająca nuty z Południa Europy. A w tle szum malowniczego Popradu.

Festiwal Folkowy "Pannonica" w Barcicach to impreza, która mimo młodego stażu ma już swoje wierne grono bywalców. Nazwa festiwalu wywodzi się z prowincji rzymskiej – Panonii, która rozpościerała się na terenach części Węgier, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Słowacji. Stamtąd, przez Beskid Sądecki, biegły trasy wędrówek ludów i karawan kupieckich aż na północ Europy. Ten element różnorodności i wielokulturowości podkreślają też organizatorzy Pannonica Folk Festival - Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

- "Festiwal folkowy Pannonica to coś więcej niż tylko żywiołowy festiwal muzyczny w formule open-air – pisał podczas pierwszej edycji Wojciech Knapik, organizator i dyr. festiwalu – to miejsce multidyscyplinarnych spotkań muzyków, twórców lokalnych i twórców, którzy zawodowo zajmują się muzyką, inspirowaną tradycyjną muzyką karpacką i środkowo-wschodnioeuropejską.

Na miejsce imprezy wybrano malowniczą łąkę nad Popradem we wsi Barcice pod Starym Sączem, na której budowane jest miasteczko festiwalowe, łącznie z polem namiotowym.
Pomysł zorganizowania folkowego festiwalu z bałkańską nutą okazał się trafiony. Podczas pierwszej i drugiej edycji (2013 i 2014) licznie zjechali fani, aby usłyszeć gwiazdy etno i folku z południowej Europy, m.in. z Serbii: Boban i Marko Marković, Duvački Orkestar "Zlatna Jabluka", Beogradski Akusticni Orkiestar, z Węgier: Besh o droM, wirtuozów tambury z Söndörgő , oraz czołówkę polskich wykonawców inspirujących się muzyką bałkańską: Megitzę, Dikandę, Čači Vorbę, Kroke, Jazgot, Sokół Orkestar.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 27-29.08 (czwartek-sobota) i jego program jest również bardzo atrakcyjny. Nad Popradem pojawią się zespoły z Polski, Serbii, Węgier, Bułgarii, Czech, Kanady, grające na bałkańską nutę. Z polskich wykonawców zaprezentują się Balkan Sevdah, Sarakina, Bubliczki i nowy elektroniczny projekt Sudarynja Electro.

Największe emocje opanują widzów w sobotę 29.08, gdy usłyszymy, w cygańskim repertuarze, znaną na Węgrzech Monikę Lakatos z zepołem Romengo oraz, równie znany, serbski Barka Brass Band, który na festiwalu trębaczy w Guczy zdobył wszystkie możliwe nagrody. Z Serbii przyjedzie również Ansambl Ravnica, który, oprócz nut tradycyjnych, wykonuje światowe hity na tamburach. Bardzo żywiołowo zapowiada się też piątkowy (28.08) koncert kanadyjskiej orkiestry - Lemon Bucket Orkestra, reklamowanej jako" balkan-klezmer-gypsy-punk & party music mix". Zespół udostępnił swój utwór do teledysku promującego festiwal:

Pannonica to nie tylko koncerty. To również pokazy filmów, warsztaty i spacery oraz słynne Guczodisko w stodole – zabawa przy muzyce mechanicznej z Bałkanów, którą w czwartek 27.08 poprowadzi DJ Ludwik Zamenhof. Na zachętę wakacyjny Ansambl Ravnica (koncert również w czwartek 27.08) w znanym przeboju:

Szczegóły znajdziecie w dziale "wydarzenia".

3. Pannonica Folk Festival 27-29.08.2015, Barcice k. Starego Sącza

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu