Zagłosuj na folk!

11 Plebiscyt Wirtualne Gęśle
Anna Wilczyńska, 9 kwietnia 2014
Płyty 2013
Fot. Kamil Piotrowski
Po raz jedenasty czeka nas głosowanie w plebiscycie internautów organizowanym przez miłośników muzyki folkowej, etnicznej i ludowej. W szranki staje rekordowa ilość płyt wydanych w 2013 roku. Zmieniło się też trochę głosowanie.

Plebiscyt Wirtualne Gęśle powstał całkiem spontanicznie i oddolnie, i dał wreszcie internautom możliwość  wyrażenia swojego poparcia dla muzyki i/lub wykonawców, których słuchają, cenią, lubią. Pierwszym laureatem "Wirtualnych Gęśli" została płyta "Hulaj póki czas" zespołu Czeremszyna. Najwięcej statuetek w historii zdobył zespół Beltaine.

Muzyka na płytach jak zwykle jest bardzo różnorodna, a płyt jest z roku na rok coraz więcej. Na tegorocznej liście do głosowania znalazła się rekordowa liczba tytułów - aż 103 (sic!), z czego tylko część, to te, które zgłoszone zostały także do konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku.

Plebiscyt, który trwa już od dekady nie mógł się nie zmieniać. Raz były to zmiany kosmetyczne, innym razem bardzo znaczące. Taką rewolucyjną zmianą było ustanowienie osobnej nagrody za najciekawszą okładkę. Po raz pierwszy graficzny laur przyznano 2006 r, a zdobyła go okładka albumu ''Tchort Vee Scoont Folk", zespołu Shannon (projekt Tomasza Modrzejewskiego).

Jak co roku można głosować na najlepsze krążki z muzyką etno, folk i tradycyjną wydane w 2013 i będące w szerokiej dystrybucji. Tym razem głosuje się na jedną płytę, a cztery można dodatkowo wyróżnić

Rolę koordynatora Wirtualnych Gęśli pełni Galeria Folkowa, na stronie której znajdują się opisy płyt i przeprowadzane jest głosowanie. Nie byłoby też plebiscytu bez Piotrka Piegata.

Muzykę z płyt startujących w plebiscycie będzie można posłuchać w audycjach radiowych poświęconych scenie etno i folk, m.in. w RadioWidzie, będziemy informować o nich na bieżąco w dziale "folk w mediach".

Zachęcamy Was do udziału w głosowaniu nie tylko dla nagród, ale przede wszystkim dla wykonawców, ich muzyki. Wasz głos może pokazać innym, jak mocna jest scena etno-folkowa, jak wielu ludzi słucha takiej muzyki. Macie czas do 3 maja do północy.

 

Źródło: strona plebiscytu i materiały własne

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu