Radiowe audio debeściaki

16 Folkowy Fonogram Roku i 6 Fonogram Źródeł
Anna Wilczyńska, 21 stycznia 2013
Apolonia Nowak
Fot. Kamil Piotrowski
Już czas by nadsyłać zgłoszenia płyt folkowych i ludowych do plebiscytu Polskiego Radia, podsumowującego wydawnictwa, które ukazały się w 2012 roku. Jak zawsze rozstrzygnięcie nastąpi podczas festiwalu "Nowa Tradycja".

Po raz szesnasty Polskie Radio zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą folkową płytę, wydaną w zeszłym roku w Polsce, czyli Folkowy Fonogram Roku. Album może zgłosić zespół lub wydawca. Regulamin i szczegóły konkursu można pobrać tutaj. Przesłany materiał oceniać będzie jury, złożone z dziennikarzy muzycznych zajmujących się world music, etno i muzyką folk. Oto jego skład: Dariusz Anaszko (etno.serpent.pl), Bartłomiej Chaciński ("Polityka", Program 2 PR), Andrew Cronshaw (muzyk i dziennikarz z Wielkiej Brytanii), Tomasz Janas (dziennikarz niezależny) oraz Piotr Kędziorek (Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Program 2 PR). W zeszłym roku laureatem została płyta zespołu Čači Vorba "Tajno Biav /Secret Marriage". Więcej o tym werdykcie można przeczytać tutaj.

Po raz szósty rusza też konkurs na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną - Fonogram Źródeł. Jego celem jest aktywizacja lokalnych społeczności a jego wyniki są też po trosze dokumentacją stanu zachowania muzyki tradycyjnej w różnych regionach Polski. Nadesłane zgłoszenia oceniać będą przede wszystkim dziennikarze z Radiowego Centrum Kultury Ludowej: Anna Szotkowska, Anna Szewczuk, Piotr Kędziorek, Kuba Borysiak oraz redaktor naczelna Programu 2 PR, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. W zeszłym roku zwyciężył album wydawnictwa In Crudo "Jest drabina do nieba. Część druga", pokonując 10 innych pretendentów do tego tytułu. Wydawcę uhonorowano też dodatkową nagrodą specjalną.

Polskie Radio do 12 lutego zbiera zgłoszenia.

Rozwiązanie obu konkursów, rozdanie nagród i koncert laureatów nastąpi dopiero w maju, w trakcie XVI Festiwalu Folkowego PR Nowa Tradycja, który odbędzie się w dniach 16-19.05.2013.

Przypominamy, że zgłoszone płyty automatycznie trafiają do internetowego plebiscytu "Wirtualne Gęśle".

Źródło: materiały prasowe

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu