Podwójne ex aequo

Najlepsze fonogramy 2012
Anna Wilczyńska, 19 marca 2013
Adam Oleś
Fot. Piotr Sobczak
W ramach XVI Festiwalu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja ogłoszono właśnie werdykt jurorów konkursów na najlepszą płytę folkową oraz najlepszą płytę z muzyką źródeł za rok 2012. Niespodzianek w tym roku jest kilka.

W tym roku Folkowy Fonogram wybierano po raz szesnasty. Jak zwykle, konkurencja była spora. Jury musiało przesłuchać i ocenić 34 płyty, reprezentujące bardzo różne style muzyczne i sposoby interpretacji materiału wyjściowego dla folku - czyli folkloru. Ostatecznie, gremium złożone z dziennikarzy muzycznych w składzie: Dariusz Anaszko, Andrew Cronshaw, Bartłomiej Chaciński, Tomasz Janas i Piotr Kędziorek przyznało następujące nagrody:

Tym samym Maciej Szajkowski, lider Kapeli ze Wsi Warszawa oraz projektu R.U.T.A., został uhonorowany dwukrotnie. O ile szerokim echem w branżowych mediach odbiły się już wcześniej płyty uhonorowane miejscem I i II, to album Adama Olesia (na zdjęciu powyżej) nie był tak szeroko promowany i jego wybór może stanowić pewną niespodziankę dla słuchaczy folku.

To nie koniec zaskakujących wiadomości. W drugim z konkursów na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną, czyli Fonogramie Źródeł, również przyznano podwójną pierwszą nagrodę. Celem tego konkursu, odbywającego się od 2008 roku, jest aktywizacja lokalnych społeczności do promocji swoich muzycznych tradycji i artystów. Tym razem zgłoszono 12 albumów, a laureatami zostali:

Dodatkowo, przyznano też wyróżnienia następującym fonogramom:

Wydawców powyższych trzech płyt wyróżniono przede wszystkim za dokumentację muzyki swojego regionu i za czynny w niej udział lokalnych społeczności.

Jury Fonogramu Źrodeł 2012 obradowało w składzie: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Anna Szewczuk, Anna Szotkowska, Kuba Borysiak, Piotr Kędziorek.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w maju, w czasie festiwalu Nowa Tradycja. Przypominamy, że jeszcze do 23 marca trwają zgłoszenia do Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja. Regulamin i formularz do pobrania na stronie imprezy.

Źródło: materiały prasowe PR

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu