Curtis, Branco i Levy

Etnojazz, fado i worldmusic
Kamil Piotr Piotrowski, 10 października 2010
Boban Marković Orkestar na Ethno Jazz Festival
Fot. Press
Ethno Jazz Festival we Wrocławiu nie jest typowym festiwalem, który odbywa się raz w roku, trwa kilka dni, po czym każe na siebie czekać przez następnych 360. Ten festiwal trwa non stop, przez cały rok, a program ma przebogaty.

Od kilku lat, we Wrocławiu miłośnicy muzyki innej, tej spoza kanałów mediów publicznych i komercyjnych, mogą spotykać się na festiwalu, który oferuje im koncerty nie przez kilka dni w roku ale kilka razy w miesiącu. Program Ethno Jazz Festival jest bardzo zróżnicowany. Gościli tu muzycy grający jazz z domieszkami, world music, folk irlandzki, skandynawski, portugalski czy bałkański. Równie intrygująco zapowiada się najbliższy miesiąc - październik. Fani jazzu, w różnych odmianach będą mogli nacieszyć ucho wybierając się na koncerty Chrisa Botti, Walk Away czy Lizz Wright. Tych co lubią world music i brzmienia etniczne zapraszamy na koncerty Drum Freaks i Daga Dany, Cristiny Branco oraz Yasminy Levy. Te nazwiska miłośnikom muzyki świata powinny być znane.

Muzyka świata w Synagodze pod Białym Bocianem (11.10.10)

To koncert dwóch różnych, ale i mających sporo wspólnego, zespołów - Drum Freaks i Daga Dany. Pierwszy to ostatni projekt Milo Kurtisa, do którego zaprasza on instrumentalistów z Polski, Grecji ale i Ameryki czy Afryki. Skład grupy nie jest stały, przez co każdy koncert brzmi nieco inaczej. Zespół, grający muzykę określaną mianem "open music”, czerpie z wielu źródeł, inspiracji, łącząc muzykę etniczną z elementami muzyki jazzowej, elektronicznej i klasycznej. We Wrocławiu Milo Curtis zagra m.in. w towarzystwie gitarzysty Janusza "Yaniny" Iwańskiego, pianisty Kostka Giorgiadisa czy specjalnego gościa - perkusisty Apostolisa Anthimosa.

Daga Dana to młody zespół o polsko-ukraińskim składzie przeplatający w swej muzyce folk z jazzem, czy muzyką elektroniczną. Zespół zagra materiał ze swojej debiutanckiej płyty "Maleńka".

Cristina Branco - portugalskie fado (26.10.10)

Smutek, ból, nieuchronność i niesprawiedliwość losu, zawiedzione uczucia, bieda to główne tematy portugalskich pieśni fado. Cristina Branco, wcześniej zafascynowana jazzem, dziś wplata go w repertur pieśni fado. Branco należy do grona "młodej fali", która podbija sceny świata. Towarzyszyć jej będą doskonali muzycy, zwłaszcza grający na gitarze portugalskiej Bernardo Couto, zasługuje na uwagę.

Yasmin Levy - world music z Izraela (27.10.10)

Artystka wykonuje muzykę sefardyjską, inspirowaną flamenco. Śpiewa w ladino, zapomnianym języku hiszpańskich Żydów. W swoim głębokim i przejmującym stylu śpiewania, Yasmin jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco. We Wrocławiu wystąpi po raz drugi, tym razem będzie promować swoja najnowszą płytę "Sentir".


Zapraszamy, więcej szczegółów na stronie festiwalu www.ethnojazz.pl oraz w naszym dziale koncerty.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu