Dzieci świata, Ivan Lins i Concha Buika

Skrzyżowanie Kultur od dziś
Kamil Piotr Piotrowski, 26 września 2010
Ivan Lins
Fot. Press
Dziś, wspólnym koncertem dzieci z Podhala i z Bułgarii, rozpoczęła się szósta edycja Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wieczorem w Sali Kongresowej wystąpią Ivan Lins z Brazylii i Concha Buika z Hiszpanii.

Przed nami 16 koncertów, 7 projekcji filmowych i wiele atrakcji. Przedmiotem dumy organizatorów jest wystawa fotografii Piotra Sadurskiego dokumentująca współczesne chińskie "podziemie muzyczne". Wystawa (wernisaż 27.09, godz. 17.30) powstała z bezpośredniej inspiracji organizatorów festiwalu, zaś artyści z zespołu Hanggai występujący w "dniu chińskim", służyli autorowi za przewodników w Pekinie. Ta, pierwsza w świecie wystawa fotograficzna o takiej tematyce, wzbudziła już zainteresowanie poza granicami naszego kraju. Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty śpiewu, instrumentu i tańców ludowych, prowadzone pod kierunkiem dr Marii Pomianowskiej, przez mistrzów z różnych zakątków świata.

Do Warszawy zjadą artyści reprezentujący muzykę i kulturę różnych regionów świata. Mocny akcent położono w tym roku na kulturę latynoską. Związane jest to z 200 rocznicą uzyskania niepodległości przez Kolumbię i kilka innych krajów. Muzyka tamtego regionu świata zepnie klamrą cały festiwal.

Dzisiejszy koncert inauguracyjny w Sali Kongresowej to mocne otwarcie, choć zapowiada się wieczór raczej nastrojowy. Ivan Lins z Brazylii, kompozytor, pianista i wokalista, który występował z najlepszymi jazzmanami świata. Lista nazwisk, z którymi grał jest imponująca. Także lista nagród do skromnych nie należy. Z kolei Concha Buika, to hiszpańska gwiazda flamenco. Jej korzenie i inspiracje sięgają jednak o wiele głębiej. Jej rodzina pochodzi z Gwinei Równikowej, a ona sama dorastała w środowisku cygańskim. To wszystko miało niewątpliwy wpływ na to, co wykonuje ona na scenie.

Marek Garztecki, dyrektor artystyczny festiwalu, tak go poleca:
- „Odwiedziłem w ostatnim okresie wiele podobnych imprez w kilku krajach i mogę zapewnić, że w naszej części świata nie ma ani jednego, który może się poszczycić takim zestawem super-gwiazd jak Buika, Salif Keita, Mayra Andrade czy Ladysmith Black Mambazo. Pod względem kalibru występujących na nim artystów, Skrzyżowanie Kultur bije na głowę wszystkie pozostałe festiwale world music w kontynentalnej Europie".

Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalowej i w naszym dziale koncerty.

VI Warszawski Festiwal "Skrzyżowanie Kultur", 26.09 - 02.10.2010, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu