Goldfinch Whistle

Polskie flażolety
Ewelina Grygier, 28 kwietnia 2010
Goldfinch whistle
Fot. Ewelina Grygier
Jak się okazuje, nie trzeba lecieć do Irlandii po dobre flażolety. Produkowane są również w Polsce. Od ponad siedmiu lat w Bydgoszczy działa rodzinny tandem pasjonatów whistle.

Goldfinch whistles to polskie flażolety, ręcznie wytwarzane przez rodzinny duet Waldemara Szczygła i jego syna Jakuba. Od 2003 roku działa produkcja Tin whistle w tonacji D-dur, a ostatnio oferta poszerzona została o Low whistle (również w tonacji D-dur, o oktawę niższego od Tin whistle’a). Każdy instrument wykonany z utwardzonego polichlorku winylu oraz poliacetalu (derlinu) jest indywidualnie strojony i opatrzony numerem seryjnym. Inspiracją w tworzeniu był dla rodzinnego duetu whistle "Thin Weasel" autorstwa Glena Schulza, jednakże w bydgoskich instrumentach zostały zastosowane własne rozwiązania technologiczne.

Nagrania z wykorzystaniem instrumentów marki Goldfinch znalazły się na następujących albumach: Danar "Danar",  GreenWood "Elegia o latach minionych", Lisa D. Meyers "Deine Wege",  Shannon "Celtification". Na tej ostatniej usłyszeć można  także kompozycję Marcina Rumińskiego zatytułowaną "Goldfinch jig - Goldfinch reel".

 

Pokaż menu