Dobroto

Dobroto - "Dobroto"
Fot. Andrzej Fil
Subtelne połączenie wielogłosu ukraińskiego oraz melodii i rytmów z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu. Tradycyjne pieśni ukraińskie w melodyjnych aranżacjach oraz autorskie kompozycje.

Międzykulturowy pomost, muzyczny koloryt oraz uniwersalny język, czyli muzyka jako samo dobro. Jako że korzenie śpiewaczek leżą na Ukrainie, a one same tradycję śpiewu wyniosły z domów, dlatego też motywem przewodnim zespołu i tej płyty stały się ukraińskie pieśni tradycyjne.

Na płycie zostało zarejestrowanych jedenaście utworów, w tym jeden a capella, który tworzy muzyczną klamrę całej płyty. Większość stanowią, wspomniane ukraińskie pieśni ludowe o różnej tematyce (ballady, żartobliwe, kobiece, szczedriwki, wesnianki) pochodzące z Centralnej Ukrainy i Polesia. W zestawie jest też jedna pieśń łemkowska oraz dwa utwory w języku polskim skomponowane przez Przemka Stępkowskiego. Jeden z nich ("Sierota") został napisany do tekstu pochodzącego z Wileńszczyzny.

Ponadto inspiracje muzyków leżą gdzieś między muzyką bałkańską i bliskowschodnią, sporo tu też jazzowych improwizacji, jednak trudno jest sklasyfikować jednoznacznie muzykę Dobroto, bo muzycy nie stwarzają sobie barier czerpiąc garściami z wielu gatunków.

Wspaniałe głosy, wysokie umiejętności techniczne zarówno muzyków Dobroto, jak i gości, to niewątpliwie atuty tej płyty - dodajmy debiutanckiej. Ciekawostką jest, że ostatni utwór "Zirońka" nagrywany był w innym miejscu (cała płyta w Studiu P. R. O. Radia Olsztyn), w warszawskim Quality Studio, w nieco zmienionym składzie.

Lista utworów:

  1. "U nedilu rano 1
"
  2. "Ne chody ulane"
  3. 
Ked jem iszow pres tot lis

  4. Oj sywaja zozuleńka
  5. 
Werbowaja doszczeczka

  6. U nedilu rano 2

  7. Sierota

  8. Wasylycha 

  9. Szczo w Pana chazjajina

  10. Wodo 

  11. Wolodar 

  12. U nedilu rano 3

  13. Zirońka

Nagrano w składzie:

Muzycy gościnni:

 

Pokaż menu