Śnieżna góra

Debiut płytowy Hoverli
Anna Wilczyńska, 27 lutego 2014
Hoverla
Fot. Press
Hoverla czyli śnieżna góra, to najwyższy szczyt Ukrainy. To również nazwa młodego, folk-rockowego zespołu z Wrocławia, którego debiutancka płyta właśnie się ukazała, a jej premiera odbędzie się na inaugurację festiwalu... Szanty we Wrocławiu!

Hoverla to grupa młodych ludzi z Wrocławia, którzy grają razem już od trzech lat na różnych folkowych i żeglarskich imprezach. Mają już na koncie płytę demo, ale dopiero po występie na Małej Scenie Przystanku Woodstock w sierpniu 2013 r. zaczęli myśleć o nagraniu płyty długogrającej.


W nazwie zespołu kryje się trochę symboliki. Podobnie jak szczyt Hoverla, który znajduje się na granicy Ukrainy i Rumunii, kiedyś Polski i Czechosłowacji, zespół łączy w swojej twórczości motywy z różnych kultur - przede wszystkim polskiej, ukraińskiej i łemkowskiej. Dodajmy, że sekcję rytmiczną grupy stanowią Ukraińcy - na perkusji gra Yan Galyga, na basie Żenia Betliński. Nad poprawnością językową czuwa przyjaciółka zespołu, pani Halina Czekanowska, która również pomaga w tłumaczeniu tekstów.

Nowa płyta nosi tytuł "Czarnohora". Koncert premierowy, który odbędzie się w klubie Łykend, 27 lutego, zainauguruje jubileuszową, 25 edycję wrocławskiego festiwalu "Szanty we Wrocławiu".

Dlaczego grupa folkowa promuje płytę na imprezie żeglarskiej? Powodów jest kilka. Pierwszy wyjaśnia nazwa festiwalu, pełna brzmi: Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu". Od początku folk był na tym festiwalu zawsze obecny. Na "Szantach we Wrocławiu" grały takie legendy folku jak Fairport Convention, The Ukrainians czy The Dubliners. Drugi z powodów jest taki, że jeden z założycieli Hoverli, Paweł Aleksanderek, jest jednocześnie liderem zespołu piosenki żeglarskiej Orkiestra Samanta, od początku blisko z festiwalem związanego (na festiwalu obchodzą 15-lecie działalności).

Jeśli chodzi o materiał, jaki znalazł się na płycie...

- " Większość utworów to ludowe pieśni ukraińskie, polskie, łemkowskie z naszymi tekstami oraz w naszych wyjątkowych, dynamicznych, nowowczesnych aranżacjach" - tak opisują go członkowie Hoverli w materiałach promocyjnych. By zorientować się samemu, jak brzmi płyta można posłuchać fragmentów tutaj:

Płytę nagrano w składzie:

Klaudia Adamus - śpiew; Paweł "Alex" Aleksanderek - gitara akustyczna, śpiew; Mateusz Kwapień - akordeon; Wojciech Szczepański - gitara elektryczna; Sebastian Ragiel - gitara basowa; Yan Galyga - perkusja.

Goście:

Joanna Gruszka - chórki; Bartosz Bober - kena, tin i low whistle; Basia Ulatowska - skrzypce, chórki; Witold Sikora - saksofon; Jan Pietryk - puzon; Przemysław Klisik - trąbka; Jan Mleczko - skrzypce, altówka; Anna Rodak - wiolonczela.

Szczegóły dotyczące koncertu premierowego znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu