Laboratorium Pieśni

Laboratorium Pieśni
Fot. Marta Obiegla
Do tradycyjnego ducha tego, co dawne, dokładają nową przestrzeń improwizacji wokalnych, nierzadko inspirowanych dźwiękami natury, bardzo często łącząc te elementy w sposób czysto intuicyjny. Taką muzyką podbiły już trochę świata.

Laboratorium Pieśni – Song Laboratory (world/etno/spiritual/mystic folk music) to trójmiejski, kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.

Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in.„Pory Roku” (2012), „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014).

Zespół brał także udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. projekt „Czarna Polana” z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem, udział w nagraniach płytowych „Good L.U.C.K” artysty L.U.C.. Zespół jest też laureatem nagrody festiwalu FAMA 2014, dla „Największej Osobowości Festiwalu” oraz Stypendystą Miasta Gdańsk w roku 2015 i 2018.

Zespół z koncertami i warsztatami odwiedził już ponad 15 krajów (m.in. USA, Indie, Anglia, Niemcy, Szwajcaria, Hiszpania, Islandia, Dania, Belgia, Holandia, Francja, Czechy). Teledysk z białoruską pieśnią „Sztoj pa moru” osiągnął już niemal 5 mln wyświetleń, a na Facebooku grupę śledzi ponad 115 tysięcy fanów.

Laboratorium Pieśni nagrało dotąd dwie płyty studyjne „Rosna” w 2016 i „Rasti”, która ukazała się pod koniec 2018 r, a której oficjalna premiera światowa będzie miała miejsce w londyńskiej Union Chapel (5.01.2019), a polska w Gdańsku 19 stycznia. Pojawiły się też dwie płyty nagrane przez część wokalistek LP - mowa o płycie z pieśniami ze spektaklu „Puste noce” oraz z muzyką medytacyjną, nagraną przez założycielki zespołu pt. „Sound Meditaion”.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2018 - „Rasti”

2016 - „Rosna”

Video:

„Karanfilče devojče”

„Sztoj pa moru”

Live at GTS 2017

 

 

Strona internetowa: http://laboratoriumpiesni.pl

Archiwum

Pokaż menu