Z lirą, tańcem i śpiewem

Rodzinny Tabor w Zawadce Rymanowskiej
Kamil Piotr Piotrowski, 1 lipca 2015
Stanisław Nogaj i Stanisław Wyżykowski
Fot. Tomasz Drozdek
W malowniczej wsi, położonej w Beskidzie Niskim, rodziców i dzieci czekają intensywne spotkania z łemkowskimi i polskimi tańcami tradycyjnymi, pieśniami, rękodziełem, instrumentami. Będzie dużo nauki, ale też zabawy w tradycyjnym świecie.

Zawadka Rymanowska koło Dukli w Beskidzie Niskim to jedna z niewielu wsi połemkowskich, w której zachowała się tradycyjna zabudowa drewniana, co stwarza niezwykły klimat imprezy. Wieś jest górską ulicówką, ciągnie się wzdłuż doliny na przestrzeni 6 km. 

To tutaj właśnie Stowarzyszenie "Karpatka" postanowiło zorganizować imprezę, która na bazie spotkań z tradycją regionu (i nie tylko) będzie integrować rodziny, pokolenia młodsze i starsze czyli Rodzinny Tabor.

W programie tegorocznych spotkań i warsztatów Rodzinnego Taboru, które odbywać się będą w dniach 5-12 lipca, znajdą się m.in. tańce wirowe, tańce łemkowskie, nauka rękodzieła (krywulki, frywolitki, wiklina, garncarstwo), nauka śpiewu w tym kołysanek-zabawianek (dla rodziców z niemowlętami). Będzie też można poznać tajniki gry na lirze korbowej i jej budowy pod okiem m.in. mistrzów Stanisława Wyżykowskiego i Stanisława Nogaja (obaj na zdjęciu), a także na cymbałach, skrzypcach.

Nie zabraknie też muzyki na żywo i potańcówek. Do tańca zagrają: łemkowska kapela Kyczera, Czarne Motyle, legendarna pogórzańska kapela "Stachy", kapela Butrynów, Kasia de Latour, Piotr i Emila Herda, Kapela Jacka Hałasa i inni.

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" i na stronie Taboru

 

Rodzinny Tabor, 5-11.07.2015, Zawadka Rymanowska
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu