Z tradycją Karpat

III Spotkanie skrzypków, basistów i muzykantów
Kamil Piotr Piotrowski, 9 maja 2015
Spotkania Skrzypków
Fot. Press
Po raz trzeci pod Krakowem, odbędą się spotkania skrzypków, kilka lat temu zainicjowane przez pasjonata i miłośnika muzyki tradycyjnej. Temat spotkań się zmienia, zmieniają się też Mistrzowie. W tym roku bądzie ich dwóch.

Po raz trzeci (23 maja) odbędą się całodniowe warsztaty i spotkania skrzypków, basistów i instrumentalistów muzyki tradycyjnej w Krzeszowicach. Inicjatorem i organizatorem ich jest Paweł Płaszczak, miłośnik muzyki tradycyjnej i muzyk zarazem.

Rok temu uczestnicy Spotkań uczyli się muzyki z Irlandii od Adama Romańskiego. W roku 2013 r. królowała muzyka krakowska, którą przybliżał Bartosz Niedźwiecki. Tematem tegorocznych warsztatów będzie tradycja muzyczna Karpat - przede wszystkim skrzypce i basy. Warsztaty poprowadzą: Zbigniew Wałach i jeden z najlepszych basistów w okolicy, Rafał Bałaś.

- "Zbigniew Wałach to chodząca encyklopedia muzyki Beskidu Śląskiego, popularyzator tradycji i instruktor pokoleń muzyków. Założyciel i prymista kapeli Wałasi, i laureat najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie folkloru, m.in. nagrody im. Oskara Kolberga. Rafał to multiinstrumentalista i kontrabasista w etno-jazzowym Besquidians oraz kapeli Wałasi. Rafał buduje też instrumenty takie jak dudy żywieckie oraz uczy w Fundacji Braci Golec" - prezentuje nam swoich gości Paweł Płaszczak.

Warsztaty są bezpłatne, uczestnik musi mieć conajmniej 12 lat, mieć instrument i umieć zagrać prostą melodię ze słuchu. Aby wziąć udział w Spotkaniach trzeba wysłać mail na pawel.plaszczak@gmail.com o tytule "Zgłoszenie na Spotkanie Skrzypków", a w treści podać:  imię, nazwisko, wiek i doświadczenie, email i telefon oraz miejsce zamieszkania i czy potrzebny będzie nocleg.

Udział w "Spotkaniach Skrzypków" daje możliwość nie tylko poznania nowych technik wykonawczych od Mistrzów, to także okazja do wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy samymi uczestnikami. Gorąco zachęcamy, nie tylko skrzypków.

Nieco więcej tutaj.

 

III Spotkanie Skrzypków, 23.05.2015, Krzeszowice pod Krakowem
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu