Mistrzowie i uczniowie

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2015
Anna Wilczyńska, 15 kwietnia 2015
Wszystkie Mazurki Świata 2014
Fot. Mariusz Cieszewski
Już tradycyjnie wiosną, miłośnicy nut... tradycyjnych będą mieli swoje święto. Do stolicy zjadą wiejscy muzykanci, tancerze i śpiewacy. Będą koncerty, warsztaty i potańcówki do białego rana, no i oczywiście wielkie targowisko instrumentów.

Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" powstał w 2010 roku i już na dobre wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń stolicy. Od lat 90 współczesna scena muzyki tradycyjnej rozwija się i z roku na rok coraz więcej osób chce poznać dawne tradycje muzyczne z różnych regionów Polski, nauczyć się tańczyć oberka, zaśpiewać mazurki czy zagrać na basach. Świadczy o tym m.in. rosnąca frekwencja na różnych koncertach, warsztatach dawnego, niestylizowanego, wiejskiego śpiewu i gry na ludowych instrumentach.

Janusz Prusinowski, jeden z głównych organizatorów festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, tak przedstawia ideę imprezy:

- "Kiedy przed pięciu laty inicjowaliśmy festiwal "Wszystkie Mazurki Świata", głównym naszym celem było jak najszersze dodarcie z komunikatem, że polska muzyka tradycyjna to nie jest zamknięty za szybą eksponat muzealny, ale żywa i aktualna formuła na bycie tu i teraz, na ekspresję, zabawę i uczestnictwo w kulturze".

Więcej o idei imprezy i jej klimacie można posłuchać w reportażu z zeszłorocznej edycji Mazurków:

W tym roku motywem przewodnim Mazurków będzie kwestia bezpośredniego, ustnego przekazu mistrz-uczeń, co według znawców, w dużej mierze definiuje pojęcie muzyki tradycyjnej. To właśnie stale rosnąca liczba osób, które jeżdżą na wieś do Mistrzów i uczą się od nich grać sprawiła, że w tej edycji zdecydowano się na prezentację wspólnych dokonań nauczycieli i ich uczniów.

W programie tegorocznego festiwalu pojawi się muzyka z Kielecczyzny (Stanisław Witkowski), z radomskiego (Tadeusz Jedynak),  z Beskidów (Kapela Byrtków, Wałasi), ale również muzycy jazzowi z Marcinem Pośpieszalskim na czele. Goście z Austrii pokażą swoje inspiracje źródłami muzyki Mozarta. Ciekawie zapowiada się prawykonanie kompozycji Jakuba Sarwasa Sobótka na głos i orkiestrę góralską. Piątkowy koncert (24.04) zatytułowany wprost "Mistrzowie i uczniowie" pokaże proces nauki (w różnych fazach) u sześciu mistrzów z różnych części Polski.

Jak co roku, młode kapele grające muzykę tradycyjną powalczą o laury w konkursie Stara Tradycja. Stałym punktem przyciągającym muzykujących jest, piąte w historii festiwalu, Targowisko Instrumentów, podczas którego pojawi się rekordowa liczba wystawców (ponad 80) z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy. To unikalna okazja do obejrzenia ciekawych instrumentów, posłuchania ich brzmienia, rozmowy z ich budowniczymi i mistrzami gry, a także  jeśli ktoś się zdecyduje - do zakupienia. Tak wyglądało Targowisko w latach ubiegłych:

Z kolei Noc Tańca zapewne niejednego przyprawi o ból... nóg - zagra bowiem ponad 20 kapel (sic!). W tym roku wyjątkowo dużo wydarzeń przygotowano z myślą o dzieciach - są to tzw. Małe Mazurki. Jak co roku, atutem festiwalu jest bogata oferta warsztatowa. Dodajmy, że na wszystkie zajęcia jest wstęp wolny. Szczegółowy harmonogram można znaleźć tutaj.

Szczegółowy program całej imprezy znajdziecie m.in. w naszym dziale "wydarzenia".

 

Wszystkie Mazurki Świata, 21-26.04.2015, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu