Yat Kha, Yemen Blues, Sidiki Dembele i inni

Etnozapowiednik wrocławski - październik
Kamil Piotr Piotrowski, 7 października 2018
Yat Kha
Fot. Press

Co prawda na początku października Wrocław zaliczył mały falstart odwołanym koncertem Woody Sez - czego odżałować nie możemy - ale późniejsze koncerty z pewnością nam i fanom etno i folku nad Odrą wynagrodzą tę stratę.

Mocnym uderzeniem (Arkona w Firleju - 4.10) i skocznymi rytmami Zielonej Wyspy (Carrantuohill w Starym Klasztorze 4.10) oraz szalonym włoskim trad-punkiem (Mascarimirì w Starej Piwnicy - 7.10) weszliśmy dynamicznie w etno-folkowy październik, a to była dopiero przygrywka. Kolejne tygodnie przynoszą kolejne muzyczne atrakcje.

Drugi tydzień października zaczniemy od akcentów greckich w bardzo współczesnych odsłonach. Już 12 października znów w swoje gościnne progi zaprasza Klub Firlej na ciekawy projekt „Kolos” Jorgosa i Antonisa Skoliasów. Ethno, jazz będzie się przeplatać z nowoczesnymi nurtami.

Dzień później, 13 października, w Starej Piwnicy wystąpi inny muzyk greckiego pochodzenia, a urodzony w Chicago, Andreas Kapsalis. Fani etno i folku znają go z projektów z naszą Megitzą. Tego samego dnia, ale w Narodowym Forum Muzyki wystąpi Saagara – polsko-indyjski projekt łączący tradycyjną karnatycką muzykę z południa Indii z zachodnim brzmieniem – pełnym elektroniki, ambientu oraz improwizacyjnego myślenia na scenie. A jeśli to Was nie zadowoli, to także w sobotę (13.10) w - ZMIANA! - nie w klubie "Zaklęte Rewiry", a w Centrum A2!, zagra folkowo-reggae'owo-hiphopowo-elektronicznie, bałkańska Dubioza Kolektiv!

Z kolei w Starym Klasztorze 15 października rusza nowy cykl koncertowy. Marcin Kydryński, Siesta w Drodze oraz Ethno Jazz Festival zapraszają na „Wieczory Fado w Starym Klasztorze”, a zainauguruje go FÁBIA REBORDÃO. Wielu znawców czy miłośników gatunku uważa, że obok Marizy i Any Moury to właśnie Fabia staje się najciekawszą, odważnie poszukującą artystką gatunku. Zobaczcie sami:

Nie od dziś wiemy, że we Wrocławiu także szanty i piosenki żeglarskie śpiewają. W czwartek, 18 października rusza kolejny klubowy sezon z szantami i piosenkami żeglarskimi, a zainaugurują go w Starym Klasztorze nie byle jakie tuzy, bo Mechanicy Shanty (z tradycyjnym morskim repertuarem na folkową i bluegrassową nutę) oraz EKT Gdynia, mistrzowie współczesnej piosenki żeglarskiej i turystycznej.

W niedzielę, 21 października, w nowym dla nas miejscu (jeszcze go nie odwiedzaliśmy), D.K. Luksus we Wrocławiu wystąpi wrocławska formacja Foliba wraz z gościem specjalnym Sidiki Dembele, zabierze nas w muzyczną podróż po Afryce Zachodniej, a dzień później, 22 października, po raz pierwszy we Wrocławiu, pojawi się w Starym Klasztorze niezwykła grupa Yemen Blues, która zaprezentuje się w programie złożonym z tradycyjnych melodii jemeńskich łączonych z bluesem, jazzem i funky. Ostrzymy sobie na ten koncert…

Kolejne dni to zmiana nastrojów. Najpierw w Starym Klasztorze 25 października podwójny koncert, niezależnie wystąpią punkowo-folkowo-miejska Hańba! oraz etno-autorsko-nastrojowo-jazzowi Chłopcy Kontra Basia, z materiałem na nową płytę, która już wkrótce. Dwa dni później, 27 października, w tym samym miejscu pojawi się folk-metalowy Percival Schuttenbach. Mało?

No dobrze to na zakończenie miesiąca, finał co się zowie  28 października w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze w ramach Ethno Jazz Festivalu wystąpi kolejna legenda z Republiki Tuwy  zespół Yat-Kha! To grupa, która łączy tradycyjne melodie folklorystyczne zawierające śpiew gardłowy z ciężkim, punkowym brzmieniem. Moc będzie z nimi.

Po szczegóły odsyłamy na strony organizatorów oraz do naszego działu "wydarzenia". Jeśli coś przeoczyliśmy, piszcie (redakcja@folk24.pl), uzupełnimy.

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu