Etno i folk w stolicy i okolicy

Zapowiednik warszawski - październik
Witt Wilczyński, 8 października 2018
Fot. Press
Za przykładem zapowiedzi wrocławskich podobne, raz w miesiącu będziemy przygotowywać także dla innych miejscowości. Na początek przedstawiamy najciekawsze wg nas koncerty i wydarzenia tego miesiąca w stolicy.

Za nami już m.in. stołeczny gig Arkony z Varmią i Helrothem oraz Chłopców Kontra Basia w ramach cyklu "Folkowe OKO". Ruszyła też kolejna edycja "Grodzisk Folk Fest" w Grodzisku Mazowieckim. Pierwszy koncert festiwalowy odbył się 5 października, zagrali Skoliasowie i będący na długiej trasie w Polsce Woody Sez. Już w najbliższy zapiątek (12-13.10) zagrają Carniacy, Bonanza, Rube Świnÿe, Chwila Nieuwagi i gościnnie hiszpański chór dziecięcy Fusió.

Weekend 12-14.10 będzie intensywny również w samej Warszawie! W piątek, w Palladium w ramach "Slava III" zagra Percival Schuttenbach.

 Derwana w klubie Voodoo (w ramach rockowo-metalowego festiwalu Autum Raid) reprezentować będzie scenę folkmetalowo-folkrockową.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna zagra w WCK (Wawer) w ramach kilkudniowego festiwalu Wawerskie Impresje - Świdermajer Party. Koncertom towarzyszyć będą, tematycznie splecione z nimi, warsztaty oraz wydarzenia edukacyjne.

Oprócz tego bośniacka Dubioza Kolektiv zagra w Proximie.

I WoWaKin Trio na Łowickiej.

Kolejny dzień przyniesie z sobą Orkiestrę św. Mikołaja w ramach cyklu "Energia Źródeł - Folkowe OKO":

Kapelę Ze Wsi Warszawa w ramach wspomnianego wyżej festiwalu wawerskiego, a koncert pełen będzie klimatów związanych z Urzeczem. Specjalnie bowiem na „Impresje Wawerskie” artyści przygotowują nowy program. Korzystając ze starych śpiewników, ocalałych przekazów i zapisków dawnych badaczy muzycy będą próbowali zreinterpretować urzecką, muzyczną historię.

na finał znów Woody Sez ale tym razem w Polskim Radio, "U Osieckiej".

W niedzielę, w czasie ostatniego dnia "Wawerskich Impresji" usłyszeć będzie można Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

Kilka dni później (18.10) bardzo ciekawie zapowiada się światowa premiera duetu Jorgos Skolias & Jarosław Bester. Koncert odbędzie się w ramach "Muzycznej Sceny OFF" Promu Kultury na Saskiej Kępie. Panowie przygotowali nowy projekt, w którym punktem wyjścia do twórczych poszukiwań i na wskroś współczesnych interpretacji jest tradycyjna, grecka muzyka miejska Rebetiko, która narodziła się, jak argentyńskie tango, czy też portugalskie fado z początkiem XX wieku.

Dzień później (19.10) w klubie Niebo Dziady Kazimierskie pod dowództwem Paprodziada spotkają się z Rurami Wydechowymi i lekko skandalizującą Teściową Śpiewającą.

Tego samego dnia Robert Lipka zaprosi na g. 19:00 do centrum aktywności lokalnej "Dwa Jelonki" na wspólne śpiewanie pieśni związanych z folklorem warszawskim.

W ramach kolejnego koncertu cyklu "Folkowo Bemowo" (20.10) wystąpi Michał Czachowski z projektem Indialucia!

W dniach 22-26 października odbędzie się V Festiwal Kultury Greków Polskich, z udziałem m.in. Osjan, Sefardix Trio i Milo Ensemble.

24 października, z okazji Narodowego Święta Węgier, w studio PR "U Osieckiej" na Myśliwieckiej wystąpi etno-jazzowe trio Mátyás Bolya - Balázs Szkokolay Bongó - Tamás Geröly.

26 października w Ursusie zagra Breslauer Cocktail.

Miesiąc zakończy kolejna edycja Folk Metal Night, tradycyjnie w wolskim klubie Voodoo (27.10). Obok Runiki, Derwany i Morhany, wystąpi czeska formacja Obereg.

Resztę znajdziecie w naszym dziale "Wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu