Szanty, punkfolk, bluegrass i ethnojazz

Zapowiednik wrocławski - luty 2019
Kamil Piotr Piotrowski, 30 stycznia 2019
Za Horyzontem
Fot. Folk24
Trwają co prawda gdzieniegdzie jeszcze ferie ale Wrocław już budzi się powoli do aktywniejszego sezonu koncertowego. Choć luty zaczyna się mroźnie warto jednak ruszyć z domu, bo nad Odrą nawet w tak krótkim miesiącu można poczuć folk.

W lutym będzie równie ciekawie co w styczniu. Znów zobaczymy kilka ciekawych zespołów, posłuchamy premierowych płyt i poznamy też morskie opowieści. Mamy też ciekawą informację, otóż powołaliśmy do życia grupę na Facebooku „Folk24 Wrocław”, polecajcie, dołączajcie, wrzucajcie plakaty, zapowiedzi, najciekawsze znajdą się tutaj i w naszym dziale „wydarzenia”.

Na słowiańską nutę

Zaczniemy jednak od nuty polskiej. Oto bowiem, zapowiadany na styczeń koncert grupy Lautari, z powodu żałoby przeniesiony został na początek lutego (3.02). Widzimy się zatem w NFM, w Sali Głównej, w ramach cyklu „Muzyka świata”.

Niestety, tej samej niedzieli (3.02), tylko w Starym Klasztorze i z nieco szerszym,  słowiańskim repertuarem pojawi się wrocławska formacja Buraky. Będzie do tańca i do różańca, jak mawiają.

Z obecnej i dawnej stolicy

W czwartek (7.02) powraca do Wrocławia, i do Starego Klasztoru, Warszawska Orkiestra Sentymentalna ze swoją interpretacją przedwojennych, miejskofolkowych szlagierów. Trzy dni później (10.02), prawdziwy, mocny drive, łączący bluesa, country i bluegrass w jednym przywiezie z Krakowa i zaprezentuje w Starej Piwnicy formacja Kraków Street Band.

Premiera płyty w Synagodze

I znów z bólem serca trzeba będzie wybierać, bo tej samej niedzieli (10.02), tyle że w Synagodze Pod Białym Bocianem, odbędzie się równie fantastyczny koncert. Ethno Jazz Festival - Muzyka Świata zaprasza na rewelacyjny zespół Laboratorium Pieśni. Koncert o tyle wyjątkowy, że promujący najnowszą płytę zespołu pt. „Rasti”, której jesteśmy patronem medialnym (więcej tutaj „Rasti prosto z Laboratorium Pieśni”)

Z gorących stron

Wtorek (12.02) to dzień Marcina Kydryńskiego, który w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze, zaprezentuje (choć chyba nie osobiście) kolejnego artystę z lubianego przez siebie nurtu. Tym razem będzie to Dino D'Santiago ze swoją najnowszą płytą „Eva”, za którą otrzymał „Cape Verde Music Awards” w 2014 i na której odkrywa w sobie afrykańską duszę.

Dzień później (13.02), w tym samym miejscu, nastąpi „tango attack” zespołu Buenos Aires Tango Show.

Święto wina w walentynki

Tak, tak, od lat promujemy wydarzenia związane z Bułgarskim Świętem Młodego Wina, zwanego tam Trifon Zarezan, które przypada dokładnie 14 lutego. We Wrocławiu będziemy je obchodzić kilka dni później (17.02), w Starym Klasztorze, gdzie niezmordowany Sarakina Balkan Band, znów z gościem specjalnym, Stojanem Uzunowem, przy bałkańskiej muzyce będą snuć opowieści o bułgarskich winach, tradycji podcinania winorośli i obrzędach związanych z tym świętem.

Wrocławska przedpremiera EABS!

To może być jeden z ciekawszych koncertów lutego nad Odrą. W czwartek (21.02) Ethno Jazz Festival zaprasza na przedpremierowy koncert formacji EABS z materiałem z autorskiej płyty „Slavic Spirits”, która ukaże się w marcu 2019 r. Główną inspiracją tego albumu jest sławna „słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Co wyszło z inklinacji jazzu ze słowiańskością przekonamy się w Starym Klasztorze.

Powrót po latach

Niesamowita gratka czeka fanów mocniejszego uderzenia w folku, tzw. punkfolku w przedostatni piątek miesiąca (22.02). Oto w Sali Gotyckiej w Starego Klasztoru, pojawi się przed legendarnym Dezerterem, nasza, żeńska formacja Pochwalone. Jesteśmy bardzo ciekawi, co też teraz prezentuje grupa, która praktycznie po bardzo udanym i głośnym pojawieniu się na scenie (o debiucie pisaliśmy tutaj „Grają dzieweczki”), równie szybko z niej zniknęła.

Klasyka i ethno w Firleju

Nic nowego powiecie. I owszem. Ale cieszy, że takie właśnie połączenie zaprezentuje wrocławski klub Firlej, który coraz częściej otwiera się na etno-folkowe klimaty. Tym razem, w ostatnią sobotę lutego (23.02) gościć będzie ciekawy duet w składzie Buba Badije Kuyateh i Michał Gorczyński, który improwizując łączy doświadczenia muzyki klasycznej i afrykańskiej. Znany fanom etno w Polsce Buba Badjie Kuyateh to wirtuoz kory, tradycyjnego zachodnioafrykańskiego instrumentu. Z kolei Michał Górczyński, którego ulubionym instrumentem wydaje się być klarnet basowy, to przedstawiciel bardziej klasycznego muzykowania. Ciekawe co z tego wyniknie...

Indie folk po polsku

Podczas ubiegłorocznej wizyty kilka miesięcy temu złożyli obietnicę, że szybko wrócą i wracają, tym razem już do Starego Klasztoru, gdzie w środę (27.02) zaprezentują też materiał, który pojawi się na nowej płycie. Kwiat Jabłoni, bo o nich mowa, to dziwny zespół, którego pomysł na nietypowe zestawienie mandoliny z fortepianem i dwoma wokalami został zaczerpnięty z nowego projektu amerykańskich muzyków: Brada Mehldau'a i Chrisa Thile. Do tego Kasia i Jacek dołączają elektroniczną perkusję i inspirując się amerykańskim tzw. indiefolkiem tworzą własne piosenki wyrastające daleko poza folk czy piosenkę poetycką. Brzmi to intrygująco i ma swój klimat, rzeczywiście przypominający nieco amerykańską formację Mumford & Sons. 

Inauguracja „30 Szant we Wrocławiu”

Po raz trzydziesty, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się jeden z dwóch największych festiwali piosenki żeglarskiej i szant, czyli Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu”. Tradycyjnie pierwszy dzień festiwalu, czwartek (28.02), to dzień wrocławski. Na koncercie klubowym, w Starej Piwnicy pojawią się zespoły związane z miastem, gospodarzem imprezy, a więc Jan i Klan, Nikola Warda, Znienacka Project, Macoch i Przyjaciele, Za Horyzontem (na zdjęciu powyżej) oraz gość zza miedzy, ale także związany z Wrocławiem (osobowo) gliwicki zespół Sąsiedzi, z najnowszą płytą „W kieszeni dolar”, której wydawcą jest nasza Fundacja Folk24.

Śpiewogrania, sesje, potańcówki, warsztaty

Koncerty to nie wszystko, tak naprawdę lokalną scenę muzyczną tworzą te wydarzenia, które realizowane są w ramach nieformalnych spotkań, warsztatów, sesji muzycznych. Nie zapominajcie więc o piątkowych spotkaniach z szantami czy środowych sesjach muzyki irlandzkiej w Tawernie, o 8 Folkowym Jam Session w ramach Chatki Śpiewu w Klubie Pod Kolumnami i innych wydarzeniach niekoncertowych. Podsyłajcie informacje na redakcja@folk24.pl i koniecznie zapiszcie się do grupy lokalnej Folk24 na FB: „Folk24 Wrocław"...

A w marcu m.in. we Wrocławiu ciąg dalszy „Szant...”, w tym koncert szant klasycznych, zapowiadane Same Suki, Balkan Strings, dwa koncerty w NFM i... Wirujący Derwisze! Ale o tym więcej za miesiąc, tymczasem odsyłamy do naszego działu „wydarzenia”.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu