Wirujący derwisze, Indialucia i St. Patrick's Day

Etnozapowiednik wrocławski - marzec
Kamil Piotr Piotrowski, 2 marca 2019
Wirujący Derwisze
Fot. Press
Wiosnę czuć już za oknem, a na pewno we wrocławskich salach koncertowych. W marcu znów tak różnorodnie jak się tylko da. Będzie po bałkańsku, folkmetalowo, morsko. Będzie flamenco z muzyką hinduską, wirujący derwisze i... Dzień św. Patryka.

Początek miesiąca to kontynuacja zapowiadanego już w lutym festiwalu dla miłośników szeroko rozumianego folku morskiego. W tym roku Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu” obchodzą 30 lecie, będzie się zatem sporo działo, w kilku miejscach. Festiwal ruszył już ostatniego dnia lutego, w piątek (1.03), sobotę (2.03) i niedzielę (3.03) czekają nas kolejne atrakcje (koncert szanty klasycznej, koncert jubileuszowy 30 lecia festiwalu, koncert z okazji 20 urodzin wrocławskiej formacji Orkiestra Samanta oraz spotkanie z poezją i balladą). Zapraszamy do Starego Klasztoru i Centrum Koncertowego A2.

Dobra wiadomość dla fanów etno-chaosu! DakhaBrakha wystąpi we Wrocławiu! Fenomenalny, ukraiński kwartet zaprezentuje swoją nieoczywistą muzykę i rewelacyjne show w poniedziałek (4.03), w klubie Zaklęte Rewiry (bilety jeszcze są).

Dzień później, wtorek (5.03) w Starym Klasztorze,  ramach „Ethno Jazz Festival – Muzyka świata” pojawi izraelska artystka Noam Vazana.

Prawdziwa gratka czeka miłośników world music w sobotę (9.03). We wrocławskim Narodowym Forum Muzyki wystąpią Kronos Quartet i Mahsa Vahdat 

W programie wspólnych koncertów znalazły się kompozycje takie jak: The Sun Will RiseVanishing LineMy Ruthless CompanionMy Place Is the PlacelessMy Trace Is the Traceless, Oh Lover! Go Mad, Go Mad!, Eternal Meadow, Kurdish Song (aranżacja: S. Aminikia) oraz Dead Yet I Was, Then Came to Life (aranżacja: A. Elyasi).

Tego samego dnia (9.03), vis a vis NFM, w klubie Stara Piwnica kolejny z cyklu koncertów „Folk Metal Night”, a w programie: Radogost, Emerald Shine, Runika, Dziewanna.

Ale marzec to oczywiście i przede wszystkim, Dzień św. Patryka, czyli narodowe święto Irlandii. Wokół tego dnia odbywa się na świecie masa koncertów. Nie zabraknie w tym czasie muzyki irlandzkiej także we Wrocławiu.

W sobotę (16.03) w wigilię irlandzkiego święta, w CK „Zamek” zagra wrocławska formacja Rhiannon Celtic Band. Dzień później, w niedzielę (17.03) w Starym Klasztorze pojawi się najbardziej znany polski zespół wykonujący muzykę irlandzką - Carrantuohill.

Tego samego dnia (17.03), znów w ramach„Ethno Jazz Festival”, w Synagodze Pod Białym Bocianem kolejny hit marca - Wirujący Derwisze – Noureddine Khourchid & The Whirling Dervishes of Syria.

NFM na cykl „Muzyka świata” zaprosi do siebie dwukrotnie. Drugi koncert odbędzie się w sobotę (23.03), a zaprezentuje się w nim Aly Keïta Trio

Pochodzący z rodziny muzyków Aly Keïta dorastał w otoczeniu tradycyjnych instrumentów, takich jak djembe i kora. Jednak jego ulubionym instrumentem stał się balafon, który zbudował własnoręcznie za młodu i na którym gra do tej pory.

FOLK24 specjalnie poleca

W ostatnim tygodniu marca, we wtorek (26.03) w Starym Klasztorze, po raz drugi we Wrocławiu pojawią się muzycy projektu INDIALUCIA Michała Czachowskiego. Niesamowite połączenie muzyki indyjskiej i flamenco zyskało uznanie w świecie, w Polsce niestety rzadko się jeszcze pojawia, a warto się wybrać, bo muzyka to niesamowita. Polecamy gorąco, bo maczaliśmy palce w zaproszeniu ich do Wrocławia.

Dzień później, w środę (27.03) znów w cyklu „Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Starym Klasztorze” pojawi się Trio Balkan Strings.

i na koniec gorącego miesiąca, w ostatni piątek marca (29.03) w Starym Klasztorze, ostrzejsze brzmienia, zaprezentuje Percival w ramach „Slavny Tur III”

Jak zawsze więcej szczegółów w naszym dziale „wydarzenia”, a jeśli nie ma tu organizowanego przez Was koncertu dajcie znać koniecznie na redakcja@folk24.pl

Poza koncertami oczywiście dzieje się sporo w warstwie nieoficjalnych i bardziej oficjalnych spotkań, warsztatów, kursów, potańcówek. Zaglądajcie na grupę Folk24 Wrocław na FB.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu