Wiosna Ludów gore!

Nominacja "Polityki" dla Macieja Szajkowskiego
Anna Wilczyńska, 27 grudnia 2011
Maciej Szajkowski
Fot. Kamil Piotrowski
Znany muzyk i działacz folkowy, Maciej Szajkowski, otrzymał nominację do "Paszportu Polityki 2011". To wielkie uznanie dla sceny folkowej w Polsce, wypracowane przez Kapelę Ze Wsi Warszawa oraz R.U.T.Ę.

Popularnie zwany Herszt Szaja został nominowany w kategorii "Muzyka Popularna 2011" obok mieszkającej w Niemczech Julii Marcell i Sióstr Wrońskich.

Słuchaczom folku i etno nie trzeba wyjaśniać kim jest Maciej Szajkowski. Zapewne chórem odpowiedzą: muzyk współpracujący z wieloma polskimi zespołami, najbardziej znane z nich to Kapela Ze Wsi Warszawa, Masala Sound System, Antidotum, a ostatnio też R.U.T.A. Gwoli ścisłości należy jeszcze dodać następujące informacje: animator kultury, popularyzator muzyki ludowej, współpracownik Polskiego Radia, prezes Stowarzyszenia Sztuki Etnicznej „Transetnika”, członek Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur".

W 2011 roku lider Kapeli Ze Wsi Warszawa dał się poznać jako pomysłodawca projektu R.U.T.A., w którym dawne pieśni antyfeudalne zostały zaaranżowane i wykonane w stylistyce punkowej, lecz na ludowych (akustycznych) instrumentach. Ten materiał zawiera debiutancka płyta R.U.T.Y. o dość intrygującym tytule "GORE - Pieśni buntu i niedoli XV-XX w".

To częściowo powrót do muzycznych korzeni Herszta Szaji, albowiem starsi fani ciężkich brzmień pamiętają jeszcze dokonania Macieja w punkowej formacji Antidotum. R.U.T.A.  z jednej strony pozostaje więc spadkobiercą punkowego boomu końca lat 70-tych ubiegłego wieku, lecz z drugiej strony dzisiaj, w epoce "oburzonych", wykrzyczane pieśni buntu chłopów pańszczyźnianych nabierają nowego wyrazu.

Nominacja do "Paszportów Polityki" jest dużym sukcesem naszej rodzimej sceny folkowej, którą herszt Szaja już od wielu lat reprezentuje na scenie.  Sukces ten w dużej mierze zaistniał na fali popularności albumu "GORE", który w polskim folku stanowi przełom i jest kontynuacją światowego post-punkowego nurtu w naszym krajowym wydaniu.

Maciej Szajkowski przyznał,  że w tej chwili pracuje nad kolejnymi utworami, które zapewne znajdą się na drugiej płycie R.U.T.Y. Na pewno będziemy śledzić jej losy.

Nominacje do "Paszportów Polityki" składało grono dziennikarskie w składzie: Grzegorz Brzozowicz, Jacek Cieślak, Rafał Księżyk, Piotr Lewandowski, Piotr Metz, Robert Sankowski, Marek Sierocki, Jarek Szubrycht, Agnieszka Szydłowska, Kuba Wojewódzki.

Redakcja Folk24.pl trzyma kciuki i życzy powodzenia !!!

 

Źródło:

www.polityka.pl

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu