Ta muzyka, ten głos, w tym miejscu

Moya Brennan w Polsce
Kamil Piotr Piotrowski, 27 września 2010
Moya Brennan
Fot. Tomasz Goliński
Moya Brennan to pierwszy głos legendarnej, irlandzkiej grupy Clannad. Z solowym materiałem była u nas ostatnio w Szczecinie, w grudniu 2009. Tym razem przyjedzie do nas na cztery koncerty do Wrocławia, Poznania, Warszawy i Gdańska.

Nie jest łatwo zaprosić Moyę Brennan na koncerty do Polski. Agencja MCA z Poznania, organizator tej krótkiej trasy, wykorzystała kilkudniową przerwę w jej trasie po Niemczech.

- "Moya Brennan, mając dobre wspomnienia z koncertu w Szczecinie z ub. r. z radością zgodziła się na przyjazd do Polski" - opowiada Łukasz Wierzbicki, który z ramienia MCA organizuje trasę artystki.

Moya Brennan rozpoczęła karierę solową w 1992 roku, nie zawieszając jednak występów w zespole Clannad. Do tej pory wydała 10 autorskich płyt. Śpiewała i nagrywała wspólnie z największymi sławami światowej muzyki (m.in.: Bruce Hornsby, Van Morrison, Bob Geldof, Bono). Z koncertami zjechała niemal cały świat. Była nominowana do nagrody muzycznej Grammy. Na jej koncertach usłyszeć można zarówno piosenki inspirowane folkiem "zielonej wyspy" jak i największe przeboje zespołu Clannad. Trasa nosi tytuł "Music of Ireland", a koncerty odbędą się w... kościołach.

Dla muzyków z "Zielonej Wyspy" i tych, którzy grają muzykę celtycką, nie jest to nowość. W Irlandii, czy w USA taka muzyka jest grywana w kościołach na codzień. U nas jak dotąd, na taką skalę udało się to na razie grupie Carrantuohill.

- "Przygotowanie koncertów w takich nietypowych lokalizacjach - w kościołach, w których nie co dzień odbywają się koncerty tego typu, to będzie dla nas spore wyzwanie, a zarazem wielkie przeżycie. Wszystkie cztery miejsca są absolutnie wyjątkowe" - wyjaśnia Łukasz Wierzbicki.

- "Ich gospodarzom jestem szalenie wdzięczny za gościnę" - dodaje. My, do tych podziękowań się przyłączamy.

Moya wraz ze swoim zespołem wystąpi w czterech miastach. Łukaszowi marzył się jeszcze koncert w Katowicach, ale niestety zabraknie na to czasu.

"Wierzę, że się wszystko uda i zaprosimy Moyę na kolejne koncerty, na przykład za rok, wtedy już obowiązkowo" - zapewnia Łukasz.

"Music of Ireland" zawita do:

Moi Brennan towarzyszyć będą:

Sinead Madden - skrzypce, śpiew

Cormac De Barra - harfa, śpiew, bodhran

Ian Parker - instrumenty klawiszowe, śpiew

Karl Breen - gitara, śpiew

Zapytany o to czego oczekuje od koncertów, czego się spodziewa, Łukasz odpowiada:

- "Nie zależy mi na "przebojach" i nie zastanawiam się nad repertuarem. Jestem po prostu w stu procentach przekonany, że ta muzyka, ten głos, w tym miejscu i o tej porze roku to najlepsze co może się zdarzyć".

Portal Folk24, jako jedyny portal folkowy w Polsce, jest patronem medialnym tej trasy. Bądźcie czujni, będziemy mieli dla naszych czytelników kilka biletów.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu