Stoji łoset kele drogi

Babsztyl dla muzeum
Kamil Piotr Piotrowski, 10 grudnia 2010
Babsztyl
Fot. Alicja Makiewicz
Zaistnieli pod koniec lat 70 jako grupa grająca z powodzeniem folk, piosenkę studencką i wreszcie country. Dziś znów wracają do początków płytą z warmińskimi tekstami i własną muzyką dla Muzeum Budownictwa Ludowego.

Gwara warmińska znów pojawi się na CD. Po bardzo udanej płycie "Wskrzeszenie Hobouda" zespołu Hoboud, tym razem grupa Babsztyl, znana głównie ze sceny country, sięgnęła po teksty ludowe z Warmii. Premiera płyty "Stoji łoset kele drogi" zapowiadana jest na 19 grudnia. Znajdzie się na niej 12 utworów śpiewanych w warmińskiej gwarze do muzyki Cezarego Makiewicza (8 utworów) i Zbigniewa Hoffmana (2). Na płycie znalazły się też dwa utwory tradycyjne. Oprócz muzyki wykorzystano na niej również archiwalne nagrania w gwarze warmińskiej z Radia Olsztyn. Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Marian Juszczyński. Ideą tej płyty jest m.in. "nadanie warmińskiej gwarze i kulturze nowego, współczesnego życia".

W projekcie oprócz zespołu wzięło udział wielu muzyków, m.in. na mandolinie podgrywa Marcin Rumiński (Shannon, Hoboud), na gitarze dobro, banjo i gitarze akustycznej Jacek Wąsowski, śpiewa zespół Śparogi.

Dzięki uprzejmości zespołu Babsztyl, specjalnie dla czytelników Folk24, publikujemy przedpremierowo trzy utwory z tej płyty. Są to:

Pobierz

Pobierz

Pobierz

Warmińska gwara z muzyką country? Jesteśmy ciekawi waszych opinii i komentarzy.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu