Scena Otwarta czeka

Konkurs na Mikołajkach Folkowych
Kamil Piotr Piotrowski, 28 października 2010
Laureaci "Sceny Otwartej 2009"
Fot. Tomasz Goliński
Przygotowania do 20 edycji festiwalu "Mikołajki Folkowe" już w toku. Do 21 listopada można zgłaszać zespoły do konkursu "Scena Otwarta". Laureaci oprócz nagród mają także szanse na szersze zaistnienie na scenie folkowej.

Konkurs "Scena Otwarta" na "Mikołajkach Folkowych" nie pojawił się od razu. Dopiero podczas trzeciej edycji festiwalu, młode zespoły grające muzykę źródeł, muzykę etniczną, dostały tą szansę, by zaprezentować się festiwalowej publiczności, która zresztą była jedynym jurorem. Względy zbiorowego jurora zdobyła lubelska grupa "Los Centauros" (folklor andyjski). Poza nią wystąpiły: Kapela Strzecha (muzyka łuku Karpat), Gin z Tonikiem (muzyka irlandzka), Chudoba (folk słowiański), Jerzy Andruszko (drumla).

Podczas drugiej edycji konkursu pojawiło się już profesjonalne jury, które spośród 7 wykonawców wytypowało zwycięzców: I - Matragona, II - Chudoba. Dziś to zespoły z czołówki polskiej sceny folkowej. Udział w konkursach kolejnych "Scen Otwartych" był dla wielu zespołów szansą do zaistnienia na scenie folkowej, do pokazania się. Wśród dotychczasowych uczestników znaleźli się m.in.: Anna Kiełbusiewicz, Rzepczyno, Czeremszyna, Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Drewutnia, Grupa "OVO", Hambawenah, Stara Lipa, Percival Schuttenbach, Balkan Sevdah, The Irish Connection, Danar, Klezmaholics, Gadająca Tykwa, Bubliczki Cashubian Klezmer Band, Mosaic.

W tym roku odbędzie się 18. edycja konkursu "Scena Otwarta", którego celem, jak piszą organizatorzy jest m.in.: "stworzenie szansy zaistnienia przed szerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym".

Zatem nie marnujcie szansy, zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 21 listopada 2010. Wszystkie informacje na www.mikolajki.folk.pl

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu