Jubileuszowo w Lublinie

XX Mikołajki Folkowe
Witt Wilczyński, 8 grudnia 2010
Plakat XX Mikołajek Folkowych
Fot. Press
Po raz dwudziesty, w Lublinie odbędzie się jeden z najstarszych i jeden z najbardziej zasłużonych dla promocji folku festiwali - "Mikołajki Folkowe". Znów na kilka dni klub "Chatka Żaka" stanie się folkowym centrum Polski.

Już jutro rozpoczyna się w Lublinie dwudziesta, jubileuszowa edycja festiwalu "Mikołajki Folkowe". Tradycyjnie miejscem wydarzeń festiwalowych będzie lubelskie Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" a sam fakt, że będą to okrągłe, dwudzieste Mikołajki, będzie miał swoje odbicie w programie festiwalu.

W inauguracyjny czwartkowy wieczór (09.12) zobaczymy koncert w ramach projektu "Ad Hoc", a po nim zagra kapela Czarne Motyle (związana z Warszawą, wykonująca folk miejski).

Dzień później (10.12) odbędzie się konkurs "Scena Otwarta" (zakwalifikowało się 13 zespołów) a po nim koncert zatytułowany "Folk po Bandzie", na którym wystąpią dwie "bandy" czyli litewska Dzeta Dzeta i słowacka... Banda.

Sobotni koncert główny (11.12) to występy niesamowitej, łotewskiej grupy Auli, Węgrów z grupy Cimbaliband oraz gospodarzy, Orkiestry św. Mikołaja, promujących swoją najnowszą płytę "Drugi koncert". Tego dnia zagrają także laureaci konkursu "Sceny Otwartej".

W niedzielę (12.12) odbędą się dwa koncerty o odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to, specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem, koncert "Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". Drugi to "Hello Folks!", w ramach którego zagrają kapele: folk-metalowy Litvintroll z Białorusi oraz folk-punkowy Pipes and Pints z Czech.

Nie zabraknie tradycyjnie koncertów z cyklu "Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet Trei Parale, będzie też działać "Scena pod Schodami" z muzyką stricte tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski "Dom Tańca". Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne, weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki. Szczegóły na stronach festiwalu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu