Best Group z Polski?

Songlines Music Awards 2013
Anna Wilczyńska, 14 stycznia 2013
Kapela ze Wsi Warszawa
Fot. Kamil Piotrowski
To już piąty rok trwa zabawa internetowa w wybór najlepszych wykonawców sceny folk, etno i world music. Plebiscyt organizuje redakcja angielskiego czasopisma muzycznego Songlines. Mamy tam jednego kandydata z Polski!

Koniec roku skłaniał do podsumowań również europejskiej sceny world music. Znane, branżowe czasopismo Songlines, po raz piąty zaprosiło miłośników tej muzyki do uhonorowania swoich faworytów. Głosować można, jak w poprzednich latach, w czterech kategoriach: najlepszy artysta, zespół, debiut i współpraca międzykulturowa. Istnieje pewien warunek: można oddać głos tylko na tych artystów, których recenzja płyty ukazała się w czasopiśmie w zeszłym roku. Nad dalszym przebiegiem plebiscytu czuwają już redaktorzy Songlines, oni zliczają głosy, przyznają nominacje a potem również i same nagrody.

Głosowanie na Songlines Music Awards 2013 rozpoczęło się 20 grudnia 2012 i potrwa do północy 31.01.2013. W tym roku możemy pochwalić się tylko jedną polską kandydaturą, ale za to jaką (!). W kategorii "najlepszy zespół" (Best Group) startuje Kapela ze Wsi Warszawa (Warsaw Village Band), której najnowszy album "Nord" miał światową premierę 7 września 2012.  Jeszcze przed oficjalnym ukazaniem się płyty na Zachodzie, redaktor naczelny Songlines, Simon Broughton, przyznał temu wydawnictwu najwyższą ocenę oraz tytuł "Top Of The World", jako jednej z 10 najlepszych płyt zrecenzowanych w lipcowym numerze.

Wydawnictwo, od pierwszego momentu po światowej premierze, zbierało same pozytywne recenzje, a we wrześniowym notowaniu prestiżowej World Music Charts Europe - zestawieniu tworzonym przez 24 dziennikarzy ze stacji radiowych, zrzeszonych w Europejskiej Unii Radiowej, znalazła się na drugim miejscu (więcej o WMCE i innych notowanych w tym plebiscycie płytach polskich tutaj).

W kolejnych miesiącach płyta również zajmowała wysokie pozycje w powyższym rankingu - w październiku 3. miejsce, w listopadzie 9. To nie koniec zagranicznych wyróżnień dla najnowszej produkcji Kapeli ze Wsi Warszawa. W listopadzie grupa otrzymała również Kwartalną Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii "Muzyka świata". Mimo tego deszczu nagród Kapela nie próżnuje. Nowy rok powitali w Australii (sic!), a w planach już kolejne koncerty.

Głosować można tutaj: http://www.songlines.co.uk/music-awards/

Przypomnijmy, że Songlines Music Awards 2012 zdobyli w następujących kategoriach:
Najlepszy artysta: Anoushka Shankar
Najlepszy zespół: Tinariwen
Najlepszy debiut: Fatoumata Diawara
Najlepsza współpraca międzykulturowa: Yo-Yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile.

Źródło: Songlines

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu