Pismo Folkowe nagrodzone

Nagroda im. O. Kolberga dla redakcji z Lublina
Kamil Piotr Piotrowski, 7 maja 2020
Pismo Folkowe
Fot. Press
Nagroda im. Oskara Kolberga to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zajmujących się propagowaniem folkloru. W tym roku wśród jej laureatów znalazła się redakcja, działającego od 1996 r. „Pisma Folkowego”.

Konkurs organizowany jest od 1974 roku. Jego celem jest nagrodzenie osób i organizacji, które wzorem Kolberga gromadzą i popularyzują wiedzę o kulturze tradycyjnej, co ma służyć jej udokumentowaniu, opracowaniu naukowemu, ochronie i zachowaniu.

Pismo Folkowe (do 2014 Pismo Folkowe „Gadki z Chatki”), wydawane przez Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Animatorów Ruchu Folkowego zostało uhonorowane w tym roku Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii honorowej dla osób i instytucji działających na rzecz kultury ludowej.

„Pismo Folkowe” jest wydawane nieprzerwanie od 1996 roku (do roku 2014 jako Pismo Folkowe „Gadki z Chatki”), i pod koniec ub. r. ukazał się 145 numer periodyku. Od początku działania siedzibą redakcji jest Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, a zespół jego twórców, redaktorów skupiony jest wokół Orkiestry św. Mikołaja.

„Pismo przez lata działalności stało się platformą wymiany wiedzy, doświadczeń, wydarzeń i pasji odbiorców zainteresowanych zagadnieniami z zakresu etnologii i etnomuzykologii, kulturoznawstwa i antropologii kultury. Opisuje i upowszechnia przejawy kultury tradycyjnej kontynuowanej i rekonstruowanej oraz muzyki folkowej z całym jej kontekstem.” – czytamy w opisie.

Od 2017 roku redakcja jest też współorganizatorem ogólnopolskich konferencji naukowych (w ramach Festiwalu „Mikołajki Folkowe”) oraz współtworzy serię wydawniczą „EtnoBiblioteka”.

Całemu zespołowi „Pisma Folkowego”, którego byliśmy i jesteśmy również czytelnikami, w imieniu redakcji Folk24 bardzo serdecznie gratulujemy!

Pełną listę laureatów znajdziecie tutaj.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu