Ostatki, ostatki!

Szemrane, ludowe i folkowe
Witt Wilczyński, 27 lutego 2014
Wszystkie Mazurki Świata 2013
Fot. Witt Wilczyński
Ostatki to nie tylko wzmożona konsumpcja pączków. To także dawne, tradycje ludowe końca karnawału oraz okazja do współczesnej zabawy z folkiem w tle. W związku z tym przyglądamy się, co w folkowym świecie dziać się będzie w najbliższym czasie.

Imprezy ostatkowe zaczną się już dzień po Tłustym Czwartku - w piątek (28.02), ich kulminacja przypadnie na najbliższą sobotę (1.03) i zgodnie z tradycją, potrwają do wtorku do północy.

W Bielsku Białej, w piątek, 28.02 już po raz ósmy ruszy Karpacki Korowód. Znaleźć tu będzie można wszystko, co sercu folkowca bliskie: muzykę na żywo, śpiew, taniec, rękodzieło i wiele innych rzeczy związanych z kulturą ludową regionu Karpat. Do tańca zagrają górale z różnych stron Polski. Nie zabraknie też nutek słowackich, węgierskich, jak i cygańskich oraz pokoncertowego folk session. Karpacki Korowód to inicjatywa oddolna (więcej na ten temat można przeczytać tutaj). A samą zabawę warto zacząć już na dworcu kolejowym w Bielsku Białej, gdzie podług wieści gminnej dostępne są najprzedniejsze w kraju bułki z pieczarkami...

Stolica ma w ofercie ostatkowej kilka różnych imprez, z czego naszą szczególną uwagę przykuły dwie. Jedna w klimatach miejskich, związana z lokalnym, niepowtarzalnym folklorem odbędzie się 28.02 w CDQ przy ul. Burakowskiej. Będzie to specjalna, trzecia odsłona "Szemrańca", czyli największej imprezy karnawałowo-varsavianistycznej organizowanej przez Mańkę Druciak i ferajnę Warszawiakową. Zabawa trwać ma do białego rana, będzie przeplatana nutką z epoki i konkursami wszelakiemi. Wskazany zatem szyk "z faszonem w strojach formalnech, piórka, kaszkiety, pumpy i szelki, sukienki klawe i fest manierki!". Prym wieść będzie legendarna i zacna Kapela Czerniakowska oraz kabaret Warszawiaki. Zaplanowano również Warszawskie Jam Session.

Tymczasem dla tych, którzy wieczorem tego samego dnia (28.02) "rzucą blagie i pójdą na Pragie" zabrzmią ostatki w klimatach bardziej tradycyjnych. Klub Skład Butelek zaprasza na polki, oberki, mazurki - tańce i swawole do białego rana w rytm ludowej muzyki na żywo. Zagrają znane formacje inspirujące się muzyką tradycyjną: Kapela Niwińskich i Poszukiwacze Zaginionego Rulonu (laureaci Grand Prix festiwalu "Nowa Tradycja" 2012). Organizatorzy zaznaczają, że bardzo mile widziani będą muzykujący z instrumentami.

Równolegle w Łodzi rozbrzmiewać będzie folkowa fuzją świata Słowian, Afryki i Orientu za sprawą powstałej tamże w 2012 roku formacji Zołotar Band, która wystąpi w Oberży Folkowej "Zapiecek".

Spośród wielu zabaw urządzanych lokalnie ciekawie prezentują się Kusoki Świętokrzyskie 2014. Zgodnie z ludową tradycją "kusokami" lub "kusymi dniami" nazywano trzy ostatnie dni karnawału przed Środą Popielcową. Po raz kolejny organizator wydarzenia - fundacja Korzenie zaprosiła do wsi Ciekoty jeden z najciekawszych zespołów regionu - kapelę Ciekoty, aby przygrywała miłośnikom tańca do "poleczek, walczyków i obertasów". Impreza potrwa dwa dni - w piątek, 28.02 i sobotę, 1.03. Oprócz zabawy będzie też miejsce na przypomnienie tradycji. Lokalni tancerze zaprezentują kusokowy taniec "Na len i na konopie", który według dawnych wierzeń miał przynieść urodzaj. Będzie można też zobaczyć obrzęd "Sadzenia panien" oraz "Taniec na pnioku".

Ziemia radomska również kusi miłośników tradycyjnych dźwięków. Działające od kilku lat Wiejskie Kluby Tańca na południowym Mazowszu w tzw. mikroregionie kajockim kontynuują tradycje potańcówek ostatkowych, na które zapraszają najlepszych muzykantów regionu. W tym roku impreza potrwa aż 4 dni - rozpocznie się w sobotę 1.03. Zabawy odbędą się w Domu Ludowym w Wygnanowie (1.03), remizie w Nieznamierowicach (2.03) i remizie w Przystałowicach Małych (4.03). Do tańca zagrają m.in. Piotr Gaca, Wiesława Gromadzka, Tadeusz Lipiec, Jan Kmita, Jan Fokt, Józef Porczek, bracia Pańczakowie, kapela Sami Swoi i uczniowie wiejskich muzykantów, którzy już od kilkunastu lat tłumnie zjeżdżają w te okolice.

Przegląd ostatkowy kończymy na Lubelszczyźnie. Powstały niedawno Folk Klub oraz działająca od lat, przy Uniwersytecie M. Curie-Skłodowskiej, Chatka Żaka organizują potańcówkę ostatkową w sobotę 1.03. W programie oberki, polki, mazurki i walczyki, wspólne śpiewy i tańce, biesiada i zabawy kusokowe do muzyki granej na żywo.

Szczegóły dot. powyższych imprez znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Bardzo dziękujemy fundacji Korzenie za udostępnienie zdjęcia Kapeli Ciekoty autorstwa Iwony Furmańczyk.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu