Nagrania udokumentowane

Płyta z klubu Tyndyryndy
Anna Wilczyńska, 16 maja 2014
Klub Tyndyryndy
Fot. Piotr Baczewski
Od 6 lat nieodłączną częścią Festiwalu w Kazimierzu jest klub Tyndyryndy. Tutaj prezentują się wybitni wiejscy muzykanci i ich uczniowie. Wkrótce nagrania muzyki klubowej mogą zaistnieć na specjalnej płycie. Jeśli pomożecie.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych - tak bowiem brzmi jego pełna nazwa - od prawie półwiecza przyciąga miłośników kultury ludowej do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Od paru lat ci, którzy interesują się niestylizowaną muzyką wiejską, tzw. in crudo, nie mogą ominąć propozycji klubu festiwalowego Tyndyryndy. Jego pomysłodawcą jest wieloletni juror konkursu, etnograf i muzyk Remigiusz Mazur-Hanaj, a pomaga mu wiele osób ze środowiska miłośników muzyki tradycyjnej - m.in. Mateusz Niwiński.

Tyndyryndy to nie tylko klub festiwalowy. To miejsce spotkań i nauki - tańca, śpiewu, gry na tradycyjnych instrumentach, ale też dobrej zabawy i tańców do muzyki na żywo, do białego rana. Do tej pory gościli tu najwybitniejsi wiejscy muzykanci i śpiewacy z całej Polski: Jan Gaca, Piotr Gaca, Tadeusz Jedynak, Czesław Adamczyk, Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza, Kapela dęta ze Zdziłowic, Zespół Jarzębina z Kocudzy oraz uczniowie - Wielka Orkiestra Gaców, Janusz Prusinowski Trio, Kapela de Latour'ów z Milanówka, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Kapela Niwińskich, Kocirba, Kapela rodzinna Maliszów.

Od dwóch lat nagrania z klubu są dokumentowane przez Witolda Zalewskiego z Domu Tańca Poznań, muzykanta i animatora kultury, który wpadł na pomysł wydania płyty z tymi nagraniami. Witek tak opowiada o całym przedsięwzięciu:

- "Jest to pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce, po raz pierwszy nagraliśmy wielościeżkowo kapele grające do tańca. Teraz cały czas jesteśmy w fazie miksowania, znajdowania najfajniejszych momentów, lepszego brzmienia."

Projekt ten jest również wyjątkowy dlatego, że na polskim rynku mało jest koncertowych wydawnictw z muzyką tradycyjną. Dominują nagrania studyjne.

Dzięki portalowi Polakpotrafi.pl można wesprzeć wydanie płyty - wpłat można dokonać do 1 czerwca do godz. 18:00. W zamian za wsparcie autorzy oferują - oprócz tak oczywistych rzeczy jak płyty, zdjęcia z premiery czy autografy, również zabawki ludowe. Najbardziej pomysłowa i sympatyczna jest chyba oferta napisania przyśpiewki z imieniem darczyńcy i jej odtworzenie na żywo w klubie festiwalowym. W zależności od sumy zebranej kwoty (5.000 zł lub 7.000 zł), album będzie albo jedno albo dwupłytowy.

Album będzie ilustrowany zdjęciami Piotra Baczewskiego, który od kilku lat dokumentuje środowisko muzyków tradycyjnych i ich uczniów. Dodajmy, że również na naszym portalu i w Magazynie Folk24 pojawiają się, udostępniane przez Piotra fotografie.

Płyta ukaże się w serii In Crudo, a jej premiera zaplanowana jest na kolejną, 48 już edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, który odbędzie się w ostatni weekend czerwca.

Projekt można wesprzeć tutaj: http://polakpotrafi.pl/projekt/klub-festiwalowy

Zachęcamy i przypominamy, bo zostało już niewiele czasu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu