Na Rozstajach w EtnoKrakowie
23 Festiwal Muzyki Świata „EtnoKraków-Rozstaje”Tegoroczna, 23 edycja Festiwalu Muzyki Świata „EtnoKraków/Rozstaje” rozpoczęła się 13 sierpnia od festiwalowych koncertów w formie trzydniowej projekcji filmowych na plaży Bulwaru Kurlandzkiego. To wybór rejestracji niezwykłych koncertów festiwalu EtnoKraków/Rozstaje zrealizowanych w ramach poprzednich edycji. A później było i będzie, bo festiwal dopiero się rozkręca i potrwa do 22 sierpnia, już tylko coraz bardziej kolorowo, coraz bardziej muzycznie i coraz bardziej tanecznie. Jak co roku, choć w tym nieco mniej, Kraków zaprasza fanów folku/etno/world music na kilka scen, plenerowych i klubowych, a na nich...
– Wystąpią czołowi artyści polskiej sceny etno i wybitni muzycy międzynarodowej sceny world music od lat mieszkający i tworzący w Polsce – zaprasza pomysłodawca i dyrektor festiwalu Jan Słowiński.
Jeśli podoba Ci się to, co robi Fundacja Folk24 wspieraj nas w serwisie Patronite
I tak na dziedzińcu Radia Kraków zagrają koncerty (transmitowane także na żywo):
– specjalizujący się w rekonstrukcji muzyki bojkowskiej, laureat I miejsca „Nowej Tradycji” 2021 zespół Wernyhora (to już za nami) i grupa T/Aboret – finaliści konkursu, promujący najnowszy, niezwykle udany krążek Cyjanotypia.
Na scenie w Parku im. Henryka Jordana organizatorzy przygotowali z myślą o najmłodszych program EtnoKraków dla dzieci. Warsztaty taneczne poprowadzą: Bogusława i Piotr Zgorzelscy (Akademia Tańca Tradycyjnego) z towarzyszeniem muzyków grupy Zawierucha i Katarzyna Chodoń z kapelą Skrzaciki. Na interaktywny koncert „Meloliryka zakwita muzyka” zaprosi Ania Broda, a z kolei warsztaty pieśni śląskich poprowadzi Kasia Dudziak. Spotkania z folklorem śląskim zamknie koncert „Śląskie powstaje” zespołu Krzikopa, laureata „Nowej Tradycji 2019”
Na finał festiwalu, na scenach plenerowych Fortów Kleparz usłyszymy międzynarodową grupę Buba & Bantamba praktykującą taneczną muzykę z pogranicza funk, jazz i brzmień współczesnych, powołaną do życia przez Bubę Badije Kuyateha, pochodzącego z Gambii kompozytora, pieśniarza, wirtuoza kory. Koncerty w Fortach to również propozycje sceny etnojazzowej. Z towarzyszeniem czołowych muzyków sceny muzyki improwizowanej wystąpią: inspirująca się muzyką Jemenu Rasm Almashan oraz Joanna Słowińska – interpretująca motywy polskiej i słowiańskiej muzyki tradycyjnej. W Fortach wystąpi też międzynarodowe trio Nasmeh współtworzone przez Aleksandrę Zawłocką, syryjskiego muzyka i kompozytora Wassima Ibrahima i meksykańskiego perkusjonalistę Tomasa Celisa Sancheza. Akustyczny koncert zagra inspirujący się historią i kulturą dawnych Słowian Percival, darkfolkowy Daj Ognia – finalista „Nowej Tradycji 2021” oraz taneczna Zawierucha – tegoroczny laureat Grand Prix tego prestiżowego konkursu. Koncerty plenerowe poprowadzą: Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.
Jak zawsze – pełne intrygującej muzyki będą festiwalowe noce. W klubie Alchemia: Noc Tańca Etno-Elektro uświetni nowy projekt Pauliny Bisztygi, Eta Hox i mistrzowie klubowych brzmień etno. Noc Tańca pod niebem – na deskach plenerowej, północnej sceny Fortów Kleparz to z kolei spotkanie z wyśmienitą kapelą taneczną Tęgie Chłopy i zespołem Tadirindum. Noc Pieśni (też w Fortach, plenerowo) wypełnią dźwięki (m.in.) tria Nasmeh, grup Dola, Swada i pieśni Ani Brody.
Ale Festiwal nie zakończy się 22 sierpnia, bowiem jeszcze w październiku nastąpi jego epilog: „Symfonia czterech stron świata” – z muzyką Stanisława Słowińskiego, w wykonaniu InfraArt Orchestra pod dyrekcją kompozytora, z udziałem znamienitych solistów. zabrzmi w ICE Kraków.
Szczegóły programowe znajdziecie w naszym dziale „wydarzenia” oraz na stronie festiwalowej
Organizatorem festiwalu jest ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie
23 Festiwal „EtnoKraków/Rozstaje”, 13-22.08.2021, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia
Jeśli podoba Ci się to, co robi Fundacja Folk24 wspieraj nas w serwisie Patronite