Mają dostęp do morza

Znów szanty we Wrocławiu
Kamil Piotr Piotrowski, 4 lutego 2011
Stare Dzwony
Fot. Kamil Piotrowski
Obchody jubileuszu pewnego zespołu, koncert szant, koncerty nocne i konkurs. To bez zmian. Zmieniła się lokalizacja oraz termin. Już nie w hali Wytwórni Filmów Fabularnych a w hali obok i nie na początku marca a w lutym.

Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu", to festiwal, który na stałe wpisał się już w kalendarz fanów piosenki żeglarskiej. To największa impreza żeglarska w Polsce w obiektach zamkniętych. Po raz drugi z rzędu festiwal odbędzie się w lutym, tj. 17-20.02, a nie w marcu.

Tradycyjnie zacznie się od czwartkowego "dnia wrocławskiego" czyli koncertu wrocławskiej sceny żeglarskiej. Od lat działa tu kilka zespołów, więc jest co prezentować. Najważniejszym pktem programu 22 edycji "Szant we Wrocławiu" będzie jubileusz 25-lecia zespołu EKT Gdynia (piątek wieczór). Zaczynali od piosenki turystycznej (EKT = Elitarny Klub Turystyczny - przyp. red.) ale szybko odnaleźli się też na scenie żeglarskiej. Dziś funkcjonują z powodzeniem na jednej i na drugiej i są przykładem na to, że te dwa nurty mają o wiele więcej wspólnego, niż się ogólnie wydaje.

Kilka lat temu Wrocław, wzorem Krakowa, wprowadził do programu koncert (sobota), w którym występują zespoły wykonujące tylko szanty, marynarskie pieśni pracy. Kiedyś śpiewane przez szantymena i załogę na żaglowcach podczas wciągania żagli, wypompowywania wody, wybierania kotwicy. Dziś jest ich na żeglarskiej scenie coraz mniej, na szczęście na kilku festiwalach (m.in. Wrocław, Kraków, Łódź) kultywuje się tradycje śpiewania szant. Sobotni koncert nocny to finał tegorocznych Spotkań z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk.

W niedzielę czeka nas jeszcze tradycyjnie konkurs (w klubie Łykend) oraz wieczorny benefis legendy sceny żeglarskiej, zespołu Stare Dzwony (na zdjęciu powyżej).

Nastąpiła niestety zmiana lokalizacji festiwalu. Koncerty przeniesione zostały do Centrum Sztuki "Impart" (ul. Mazowiecka 17) oraz do Hali IASE (ul. Wystawowa 1). W tym roku zabraknie też koncertu folkowego, który odbywał się zawsze ostatniego dnia imprezy (w niedzielę). Na szczęście lokalizacja tawerny festiwalowej nie ulegnie zmianie - ja dotąd będzie nią klub "Łykend" na Podwalu.

Program w naszym dziale "Wydarzenia", więcej informacji też na stronie festiwalowej.

Zapraszamy też do obejrzenia klipu promującego festiwal:

 

Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu, 17-20.02.2011, Wrocław

Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu