Jesienią też Mazurki

Wszystkie Mazurki Świata 2014
Anna Wilczyńska, 27 listopada 2014
Wszystkie Mazurki Świata
Fot. Sławomir Marciniak
Choć jesień za oknami, to znów zapraszamy na Wszystkie Mazurki Świata, gdzie do tradycyjnych, korzennych melodii będzie można przetańczyć całą noc. Będzie też miejsce na podsumowanie programu Akademia Kolberga.

To już tradycja, że po wiosennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w listopadzie odbywa się też - trochę skromniejsza - odsłona jesienna. Tym razem impreza będzie połączona z zakończeniem projektu Akademia Kolberga. Jak czytamy na stronie, celem powyższego przedsięwzięcia jest "stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich".

Służą temu m.in. Szkoły Tradycji, czyli nieformalne grupy działania, tworzone przez wiejskich mistrzów i ich młodych uczniów, najczęściej pochodzących z miasta. Podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, którego jesienna edycja odbędzie się w najbliższy weekend czyli 28-30.11, jeden dzień (sobota) poświęcony będzie prezentacji dorobku Szkół Tradycji z różnych regionów Polski. Będzie to tzw. dzień otwarty, podczas którego odbędą się warsztaty tradycyjnego śpiewu, gry i tańca ze Śląska, Kurpi Zielonych, Kielecczyzny, Roztocza, Zasania i okolic Łęczycy. Będzie też można uzyskać informacje o praktycznej działalności takich ośrodków i porozmawiać z koordynatorami.

Jak już pisaliśmy wcześniej, w tym roku ideą przewodnią Mazurków jest przypomnienie postaci i dorobku Oskara Kolberga. W trakcie wiosennej edycji festiwalu zaprezentowano trzy krainy historycznej Rzeczpospolitej, opisane przez ojca polskiej folklorystyki. Ostatnia, czwarta część, czyli Kraina Południowo-Zachodnia, zostanie przedstawiona dopiero teraz, na koncercie w piątek 28.11. Ta część Polski to m.in. Ziemie Odzyskane, często w powszechnej świadomości nie uznawane za polskie, na które po II wojnie światowej przybywali emigranci z różnych stron – z Kresów Wschodnich, ale i np. z Południa – rumuńskiej Bukowiny i Bałkanów.

W programie koncertu znalazły się pieśni reemigrantów z Bośni (zespół Ocice), reemigrantów z Bukowiny (zespół Dunawiec), pieśni kresowo-lwowskie w wykonaniu Bronisławy Chmielowskiej i grupy Pieśni Odzyskane. Archaiczną muzykę Górali Żywieckich przypomną Przemek Ficek (znany z kapeli Fickowo Pokusa) i Marcin Blachura. Na pewno ciekawie zabrzmią pieśni religijne protestantów z Beskidu Śląskiego w wykonaniu zespołu Stejizbianki z Wisły.

Podczas festiwalu nie może zabraknąć Nocy Tańca, która w tym roku wypadnie w Andrzejkowy wieczór, więc szaleństwo taneczne potrwa do białego rana. Imprezę zakończy msza św. w niedzielę, z udziałem grup śpiewaczych z Kurpiów.

Szczegółowy program w dziale "wydarzenia".

 

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata – edycja jesienna, 28-30.11.2014, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu