Orientalny Tallin

"Orient Festival" w Estonii
Ewelina Grygier, 10 maja 2015
Indra
Fot. Press
Estoński festiwal to najprawdopodobniej najstarsza w Europie impreza dedykowana kulturom azjatyckim, a ostatnio afrykańskim. Poza koncertami i warsztatami w programie także wystawy sztuki, konferencje oraz prezentacje filmowe.

Pomysł i realizacja "Orient Festiwalu" to dzieło dwójki ludzi, podróżujących po świecie, zbierających materiały dla programów telewizyjnych i publikacji: Peetera Vähi – dyrektora artystycznego festiwalu oraz Tiiny Jokinen, która koordynuje całość wydarzeń. Niedawno Vähi i Jokinen udali się z wyprawą na Papuę Nową Gwineę, być może więc przyszłe edycje festiwalu jeszcze bardziej kulturowo i geograficznie poszerzą swoją muzyczną ofertę.

W tym roku festiwal trwa od 25 do 31 maja. Rozpoczyna go konferencja etnologiczna poświęcona afrykańskim i azjatyckim kulturom. Będzie można dowiedzieć się co nieco o kulturze i tradycjach  Szona (ok. 7. mln ludzi), należących do najliczniejeszej grupy ludnościowej w Afryce Południowej – Bantu. Posłuchamy także o instrumentach z Tybetu oraz gatunku muzyki znanym jako taarab,  pochodzącycm z okolic Zanzibaru (autonomicznej części Tanzanii).

Koncerty i warsztaty

Począwszy od drugiego do ostatniego dnia festiwalu odbywać się będą warsztaty i koncerty. Podczas tych pierwszych będzie się można nauczyć gry na japońskim taiko, poznać technikę śpiewu gardłowego, a także zatańczyć po tajsku.
Przeglądając program właściwie trudno wybrać jeden, najciekawszy koncert, wszystkie zapowiadają się interesująco. Wystąpią: Indra z Japonii, grupa grająca na bębnach taiko (na zdjęciu powyżej), indyjskie trio Shirin Sengupta, Ranajit Sengupta oraz Rupak Bhattacharjee, tajwańska grupa wokalna O-Kai Singers, trio mistrza baglamy Tanera Akyol (Taner Akyol Trio) oraz zespół śpiewaków gardłowych z południowej Syberii – Ülger. Będą także pokazy taneczne: członkowie grupy etnicznej Szona z Zimbabwe zaprezentują m.in. tańce Mbende i Jerusarema, a goście z Tajlandii pokażą dawne tańce królewskie, m.in. Rum Chon Kai, Serng Bang Fai czy Ram Vimayanathakara. Sporym wydarzeniem będzie także występ tradycyjnej opery chińskiej (Chinska Narodowa Opera Pekińska - Peijing Opera).     


Więcej informacji na stronie organizatora.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu