Górale Świata Sercem w Zakopanem
Edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem GórskichPodsumowanie lata bez Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wydało się organizatorom na tyle nie do wyobrażenia, że mimo trudnej sytuacji na świecie postanowili jednak choć częściowo folklor świata górali do stolicy polskich Tatr i w tym roku sprowadzić. Wymyślono więc edycję specjalną festiwalu, która choć w części zrekompensuje widzom ograniczenia, które w tym roku dotknęły także MFFZG. Ta specjalna edycja będzie jednocześnie zapowiedzią, czy niejako preludium do 52 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przełożonego na rok 2021.
Wirtualny świat folkloru
Tegoroczna edycja specjalna będzie działa się głównie i internecie. Na stronie festiwale.zakopane.pl w zakładce Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich oraz festiwalowym kanale YouTube w dniach 16-22 sierpnia będzie można obejrzeć prace twórców ludowych, którzy od wielu lat tworzą wielką Festiwalową rodzinę, w formie wystawy on-linie przygotowanej na podstawie książki autorstwa Jolanty Flach pt. „Kalejdoskopowy świat. Z historii kiermaszów sztuki ludowej w Zakopanem w latach 1968-2017 r.”. Dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki rękodzieła, organizatorzy przygotowali również wirtualne warsztaty tematyczne i animacje dla dzieci. Także codziennie o stałych porach, w ramach Jarmarku św. Cecylii, podhalańscy muzykanci będą nauczali gry na instrumentach oraz zdradzali tajniki ich budowy.
Realny w Zakopanem
W atmosferę festiwalową w samym Zakopanem wprowadzą obecnych tu turystów i mieszkańców otwarte od 7 sierpnia w przestrzeni Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór wystawy „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi” oraz „Zakopiańscy Twórcy Ludowi w obiektywie Adama Brzozy”, które towarzyszą przygotowanej przez Miasto Zakopane publikacji poświęconej osobom tworzącym w Zakopanem. Swoje niepowtarzalne prace prezentują tu malarze na szkle, literaci, rzeźbiarze, hafciarki, kowale, osoby tkające i wykonujące ubrania góralskie, a także parające się wyrobem wozów konnych. Na Dolnej Równi Krupowej o skrzypcach, basach, piszczałkach i innych opowiadać będzie natomiast wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Będą i koncerty
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabraknie również koncertów online zarówno zespołów z Polski, jak i z całego świata, prezentujących repertuar folklorystyczny i folkowy. Gościem finałowego koncertu tegorocznej edycji – „Na Folkową Nutę” - będzie Maria Pomianowska z zespołem.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny na stronie festiwalowej i w naszym dziale „wydarzenia”
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Miasto Zakopane. Parterem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich „Górale Świata Sercem w Zakopanem”, edycja specjalna, 16-22.08.2020, Zakopane
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia
Podobne artykuły
- Górale świata w sercu Tatr
- Dwudzieste Piąte Wiejskie Podwórze na żywo i w sieci
- Pardes Festival 2020
- Etnokraków onEarth, onAir, onLine
- Rusza akcja ZnajdźRzemieślnika
- Żagle, szanty i... Henryk Jaskuła
- Maniucha i Ksawery, Strug, Vołosi i inni
- Nad Narwią po raz pierwszy
- Dziewanna w Warszawie i na trasie
- Dawno tak nie było - konkurs z dużą pulą finansową