Festiwal Radio Azja 2018

Więcej niż pięć smaków muzyki
Witt Wilczyński, 27 listopada 2018
Fot. Press

"Radio Azja" to niszowy i niezmiernie ciekawy festiwal muzyki azjatyckiej. Już po raz drugi w Warszawie zagoszczą artyści eksperymentujący i przełamane zostaną granice gatunków muzycznych. Na scenie pojawiają się zarówno tradycyjne instrumenty, jak i najnowszej generacji elektronika.

Główną ideą festiwalu Radio Azja jest szeroka prezentacja najbardziej wartościowych i intrygujących zjawisk we współczesnej muzyce azjatyckiej. W tym tyglu, podobnie jak rok temu, znalazło się miejsce na szeroko rozumiane brzmienia etno!

Jak zapewniają organizatorzy podczas czterech festiwalowych dni będzie można usłyszeć radykalnie różne projekty muzyczne: od kontemplacyjnych, minimalistycznych kompozycji łączących brzmienie instrumentów akustycznych i subtelnej elektroniki, przez rytualne tańce, którym towarzyszy muzyka współczesna, melancholijno-wybuchowy jazz z Korei i japońskie “domowe melodie”, aż po przetworzony zestaw nagrań terenowych i taneczny, wysokooktanowy wieczór z indyjską bhangrą.

Podczas czterech dni festiwalowych zobaczymy i usłyszymy:

- japońską pianistkę, kompozytorkę i producentkę Midori Hirano. Jej kompozycje opierają się na połączeniu brzmienia instrumentów akustycznych, z eksperymentalną mieszanką nowoczesnych, cyfrowych dźwięków i subtelnie przetworzonymi nagraniami terenowymi i wspólny projekt japońskiego wibrafonisty Masayoshi'ego Fuito z klasykiem niemieckiej elektroniki Janem Jelinkiem

- Pięcioosobową formację RSVP Bhangra łączącą tradycyjną ludową muzykę pendżabską z zachodnim stylem rocka i  DJ'a Indian Man'a serwującego bhangrę w zarówno nowatorskim, jak i tradycyjnym wydaniu. Przełamaną latino, okraszoną garażowymi i hip-hopowymi brzmieniami.

- Avantpopowy duet Tenniscoats z Japonii ( Saya i Takashi Ueno) i koreański projekt Hyunjin'a Bek'a z Kimoki Saturnballad'em utrzymany w klimatach psychodeliczno zimnofalowo-etnojazzowych

- połączenie lankijskich rytuałów z muzyką współczesną w wykonaniu grupy Baliphonics ze Sri Lanki i projekt King Gong francuskiego samozwańczego etnografa i eksperymentatora muzycznego Laurenta Jeanneau.

Podobnie jak w zeszłym roku, koncertom towarzyszyć będzie Akademia Radia Azja, w ramach której odbędą się  spotkania z artystami, warsztaty i prelekcje. Szczegóły znajdziecie w dziale "Wydarzenia"  i na oficjalnej stronie festiwalowej.

Festiwal Radio Azja, 06-09.12.2018, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu