Dikanda podbiła Bangladesz i ruszy na Zachód

International FolkFest w Dhaka
Anna Wilczyńska, 16 grudnia 2018
Fot. Press
Podczas International FolkFest w Dhaka rozbrzmiewała muzyka folkowa z całego świata, w tym również i z Polski. Organizatorzy zaprosili do siebie zespół Dikanda, którego występ na długo zapadł w pamięć azjatyckiej publiczności.

Odrodzenie tradycyjnych pieśni ludowych Bangladeszu i zapewnienie globalnej platformy dla lokalnych artystów to niektóre z kluczowych założeń International FolkFest, zainicjowanego cztery lata temu przez Sun Foundation. To jedna z największych w Południowej Azji imprez promujących muzykę etno-folkową oraz tradycyjną. W tegorocznej edycji wzięło udział 110 lokalnych muzyków folkowych oraz 64 wykonawców zza granicy. Miło nam donieść, że nasz kraj reprezentowała formacja DikandaNasz zespół zagrał m.in. ze światowej sławy muzykami ludowymi i folkowymi z Bahrajnu, Bangladeszu, Indii, Hiszpanii, USA i Pakistanu.

Jak się okazało, uczestnikom festiwalu występ Dikandy bardzo się spodobał, o czym świadczyły reakcja publiczności i nagłówki lokalnych gazet. Zespół oprócz pieśni bałkańskich, z których od lat jest doskonale znany, zagrał też utwory oparte o polski folklor. 

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy promować kulturę naszego kraju w Azji, popularyzować muzykę „czterech stron Wschodu”, a także polski folklor – powiedział lokalnym dziennikarzom Szymon Bobrowski, utalentowany trębacz Dikandy, rodowity góral z Czarnego Dunajca.

Od wielu lat Dikanda zaliczana jest do czołówki najlepszych wykonawców polskiej sceny world music. Ich ostatni album „Devla Devla” był promowany jesienią ubiegłego roku podczas międzynarodowego tournée (pisaliśmy o tym tutaj) i zdobył uznanie publiczności oraz krytyków. Formacja ma wielu fanów w Polsce i na świecie, a ich koncerty to zawsze pełne emocji muzyczno-artystyczne widowiska, które rzadko kogo pozostawiają obojętnym. 

W czerwcu 2018 Andrzeja Jarząbka-Fisia (skrzypce) zastąpił Dominik Bieńczycki.  Jak się dowiedzieliśmy, ten ostatni został zaproszony do współpracy przez kontrabasistę Dikandy Grzegorza Kolbreckiego, który poszukiwał muzyka improwizującego w różnych stylach i estetykach muzycznych. Dominik jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. To multiinstrumentalista, dyplomowany skrzypek, kompozytor, aranżer, inżynier dźwięku, nauczyciel. Od października 2006 jest wykładowcą klasy skrzypiec w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, co roku prowadzi także klasy mistrzowskie na Międzynarodowej Letniej Akademii Jazzu w Krakowie. Dominik brał udział w wielu sesjach studyjnych i koncertowych o zróżnicowanej stylistyce. Współpracował wcześniej m.in. z Anną Jurksztowicz, Tomaszem Szwedem, Atmą Anurem, Leszkiem „Hefi” Wiśniowskim, Michałem Augustyniakiem, Ireną Santor, formacją Szwagierkolaska, zespołem Turnioki i De Press.

Fanów Dikandy na pewno ucieszy też wiadomość, że na początku grudnia br. został otwarty nowy sklep internetowy EthnoField, w którym można kupić płyty, bilety oraz gadżety związane z zespołem. Co ciekawe, można tu również nabyć nagrania zaprzyjaźnionych z zespołem artystów (m.in. Magdy Navarrete, Przemka Sokoła oraz zespołów: Trebunie-Tutki i Jazgot).

Po intensywnej jesiennej trasie koncertowej Dikanda planuje odpoczynek na święta, a z początkiem nowego roku serię koncertów kolędowych, m.in. w Plichtowie koło Łodzi (6.01), Rzeszowie (11.01), Nowym Sączu (12.01) i Zakopanem (13.01). W lutym zespół wyrusza na kolejne zagraniczne wojaże do Niemiec i Holandii.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu