Warszawa w grudniu

Mrocznie, tradycyjnie, azjatycko, folkmetalowo
Witt Wilczyński, 29 listopada 2018
Fot. Radek Polak
Ostatni miesiąc jaśnie nam jeszcze panującego roku pańskiego 2018 przynosi z sobą zdecydowane obniżenie temperatur na dworze i zwiększenie temperatur w salach koncertowych. Przed Wami subiektywny przewodnik po grudniowym folkowaniu w stolycy!

Już 1 grudnia będzie się sporo działo aż na czterech koncertach:

- Na Jelonkach odbędzie się wydarzenie związane ze 100 leciem Rumunii, która w tym roku też obchodzi swój narodowy jubileusz. W części muzycznej zagra dawno już nie słyszana w stolycy, Rodzinna Kapela Wasilewskich

-  na Woli, w ramach cyklu "Folk Metal Night",  wystąpi czeska formacja Emerald Shine, z towarzyszeniem Runiki, Morhany i Windmill

- na Grochowie, bębniarskie klimaty zapewni Moribaya & Around The Rhytm All Stars

- a na Żoliborzu kameralnie zagra WaDaDa.

Dzień później na Pradze zabrzmi mroczne oblicze folku, Warszawę odwiedzi bułgarska formacja Irfan z nurtu darkfolk/medieval/ethereal. Bułgarom towarzyszyć będzie stołeczne, szamańskie duo Gnoza

a na Służewcu odbędzie się pięciolecie zespołu tanecznego Woda Na Młyn.  Koncrt #cośinnego, #cośpięknego poświęcony będzie m.in. reminiscencjom polskich tańców wiejskich i miejskich oraz narodowych i folklorowi góralskiemu całego łuku Karpat od Czech po Rumunię. 

Równolegle na Torwarze wystąpią popularne "Żelki" (Gaelforce Dance) a w Śródmieściu Sol et Luna.

5 grudnia Służew nad Dolinką rozbrzmiewać będzie rytmami kolumbijskimi za sprawą Sandry Irene Tautas i braci Palchukan z zespołu Putumayo.

W dniach 6-9 odbędzie się druga edycja festiwalu "Radio Azja" prezentującego różne oblicza współczesnej muzyki Azji, w tym połączeń tradycyjnych brzmień elektroniką, jazzem i rockiem. Wystąpią: Midori Hirano (minimal ambient), Masayoshi Fujita & Jan Jelinek (wibrafon/elektronika), RSVP Bhangra (pendżab bhangra rock), Indian Man, Tenniscoats (avantpop), Hyunjin Bek & Kimoki Saturnballad (psychodeliczny rock/etnojazz), Baliphonics (połączenie tradycyjnych rytuałów z brzmieniem współczesnym), King Gong (electrotrans).

8 grudnia odbędą się "Mikołajki na Grochowskiej" z towarzyszeniem ZPiT Promni i WoWaKin Trio.

a wieczorem, też po prawej stronie miasta, zagra Kapela Ze Wsi Warszawa.

9 grudnia będzie okazja posłuchać na Saskiej Kępie Karoliny Cichej i Ewy Rojek z zespołem w programie "Pieśni chwalebne wielu świątyń". Będzie to jednocześnie koncert promocyjny albumu "Jeden-wiele".

W tym czasie na Bemowie swoją pierwszą odsłonę na żywo będzie miał etnojazzowy projekt Macieja Trifonidisa i Jahiara Iriani  z orkiestrą, łączący muzykę etniczną z jazzem i współczesną elektroniką.

13 grudnia (w tym roku będzie to czwartek) na Pradze zagra Żywiołak

a dwa dni później ostatnie w tym roku "Folkowo Bemowo" uświetni kompania Janusza Prusinowskiego. Tradycyjnie też przed południem odbędą się warsztaty taneczne.

Równolegle w Potoku odbędzie się folkmetalowy Roar Fest z udziałem Morhany, Phantom Pain i Łysej Góry.

W niedzielę, 16 grudnia Kapela Timingeriu rozkręci i rozgrzeje starą Pragę.

Tuż przed "Sylwkiem" (29.12.) na Ogólnej zagra Zespół Dnia Następnego:

Szczegółów w/w koncertów szukajcie w naszym dziale "Wydarzenia"!

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu