Uwaga na Skrzyżowanie

Andrade zamiast Tavares
Witt Wilczyński, 9 września 2010
Tamburellisti di Torrepaduli
Fot. Press
Podczas festiwalu "Skrzyżowanie Kultur”, tak jak rok temu, dojdzie do fuzji muzyki etno z popularną. Do Warszawy zawitają wykonawcy z tak egzotycznych dla nas krajów jak Brazylia, Argentyna, Chiny, Mali czy Wyspy Zielonego Przylądka.

Zaczęło się od mniej pozytywnych wiadomości. Odwołała swój przyjazd do naszej stolicy Sara Tavares. Zamiast niej usłyszymy Mayre Andrade. To także artystka, która obok Sary, Lury, czy Tcheka, należy do młodszego pokolenia artystów wywodzących się z tradycji muzycznej Wysp Zielonego Przylądka. Zatem klimat koncertu raczej nie ulegnie zmianie.
Program w tym roku jest dość różnorodny. Każdego dnia, zgodnie z ideą festiwalu, zaprezentuje się inny region świata. Będzie "dzień chiński", "dzień afrykański" czy wreszcie "dzień śródziemnomorski", na którym zagra znakomita włoska grupa Tamburellisti di Torrepaduli, którzy są duszą tradycji Pizzica i Taranta. Utrzymany zostanie premierowy charakter występów większości tegorocznych gwiazd festiwalowych. Gratką dla fanów będzie z pewnością Concha Buika, pierwsza w historii czarnoskóra gwiazda flamenco, obdarzona zmysłowym głosem i ciekawą osobowością. Koncerty Buiki przyciągają w Hiszpanii tysiące słuchaczy a jej nagrania ukazują się nakładem Warner Music, jednej z największych wytwórni płytowych na świecie. Będzie to jej debiut w Polsce. Oprócz tego artyści z Brazylii, Argentyny, Mali i liczna reprezentacja Chin.

Na „Skrzyżowaniu Kultur” nie zabraknie też polskiego akcentu. Legendarna grupa Osjan będzie obchodzić jubileusz 40 lecia. Zespół będący jednym z pionierów "world music" i to w skali międzynarodowej, został właśnie nominowany do nagrody muzycznej "Fryderyk 2010" w Kategorii Folk/Muzyka Świata. Po koncercie Osjana w klubie Cafe Kulturalna odbędzie się Djskie afterparty z klimatami bukaresztańskimi. Śmielsze wejście tegorocznej edycji festiwalu w obszar "muzyki świata" nie oznacza jednak całkowitego zerwania z muzyka "korzenną". Ten ostatni nurt również będzie godnie reprezentowany.
W ramach festiwalu, który otworzy wyjątkowy koncert "Dzieci Świata", odbędą się też warsztaty muzyczne oraz przegląd filmów dokumentalnych.

Szczegółowy program w dziale "koncerty"

VI Warszawski Festiwal "Skrzyżowanie Kultur", 26.09 - 02.10.2010, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu