Szantymen na premierze

III Festiwal Morza "Nad Kanałem" w Gliwicach
Kamil Piotr Piotrowski, 18 października 2012
I Festiwal Morza Nad Kanałem
Fot. Tomasz Brol
Od początku zapraszane są tu grupy, które dużo już osiągnęły na polskiej (i światowej!) scenie folku morskiego, zespoły, które czerpią inspiracje z dawnych pokładów, przywracając światu tradycje morskiego śpiewania.

Organizatorzy – Fundacja Folk24, Stowarzyszenie GTW, oraz pełniący rolę gospodarzy zespół Sąsiedzi, od początku przyjęli zasadę prezentowania tego co najbardziej zbliżone tradycji, dawne pieśni pokładu, pieśni marynarskie czasu wolnego (czyli t.zw. pieśni kubryku) ale także najciekawszych reprezentantów współczesnej, autorskiej piosenki żeglarskiej. Konfrontacja tradycji ze współczesnością, w najlepszym wydaniu to misja tego festiwalu. Widzowie przychodzą tu by posłuchać szant, prawdziwych pieśni dawnych pokładów, a nie tych przeciętnemu Polakowi kojarzących się li tylko z biesiadą piwną – „szantów”.

Festiwal Morza „Nad Kanałem” pojawił się w 2010 roku, gdy grupa osób, organizujących koncerty folkowe w Gliwicach (piszący te słowa, Wojciech Małota oraz Darek Opoka), postanowiła przywrócić miastu nad Kanałem Gliwickim festiwal związany z muzyką morza. Na przełomie XX i XXI w. taki festiwal się tu odbywał. Jak bardzo czekano w Gliwicach na taką imprezę niech świadczy fakt, że bilety wyprzedały się na dwa tygodnie przed festiwalem.

III Międzynarodowy Festiwal Morza „Nad Kanałem” wraca do Starej Fabryki Drutu (II edycja odbyła się w Ruinach Teatru Miejskiego). W programie aż pięciu wykonawców. Pierwszy raz w Gliwicach pojawi się ktoś z zagranicy i od razu będzie to jeden z najaktywniejszych obecnie w Europie szantymenów – Pat Sheridan z Irlandii. Jest kopalnią wiedzy o pieśniach dawnych pokładów. W minionym roku nagrał aż trzy płyty (z Anglikiem Jimmem Mageean'em; z legendą irlandzkiej sceny folkowej, grupą Garland oraz z projektem iFolk). Pat ma mocny, szantowy głos. Śpiewać może godzinami i z pewnością nie powtórzy żadnej szanty. Wyszukuje dawne morskie pieśni w archiwach i zaraża nimi innych. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym w Bytomiu w 2006 r. W Polsce bywał potem wielokrotnie, nagrywał płyty z zespołami Segars i Brasy, występował na wielu polskich festiwalach solo, z polskimi szantymenami (Markeim Szurawskimi) i z śp. Johnym Collinsem czy wspomnianym już Jimmem Mageeanem. W Gliwicach wystąpi z Brasami, solo i z Sąsiadami.

Koncerty rozpocznie jednak bytomska grupa wokalna Brasy. Pięć męskich głosów, a w repertuarze szanty, pieśni kubryku i przywracane światu, zapomniane już nieco polskie piosenki żeglarskie. Kolejną atrakcją festiwalu będzie to, iż Brasy wystąpią w specjalnym koncercie promującym ich najnowszą płytę „Live”, która ukazała się we wrześniu.

Obok nich pojawią się Marta Śliwa – jedyna w gronie przedstawicielka autorskiej, współczesnej piosenki żeglarskiej, żeńska grupa wokalna Indygo (drugi raz na festiwalu w koncercie) oraz gospodarze Sąsiedzi, którzy przy okazji będą celebrować swoje kolejne, jedenaste urodziny (jubilatów będzie więcej, niespodzianek pewnie też).

Gwiazdą festiwalu będzie wokalno-instrumentalna grupa QFTRY ze Szczecina. Tych pięciu panów, zafacynowanych szantami i folkiem, dysponujących wspaniałymi głosami, jest posiadaczami aż pięciu (sic!) statuetek nagrody im. Stana Hugilla, przyznawanych przez jury krakowskiego festiwalu „Shanties” za „wierność szancie klasycznej”. Ale nie tylko śpiewem a cappella panowie żyją na scenie. Znani są też z wprowadzania na polskie sceny nieznanego dotąd repertuaru folkowego z Francji, Kanady, Ameryki. Współpracują z zagranicznymi szantymenami i folkmenami (ostatnia płyta z Kanadyjczykiem Tomem Lewisem to prawdziwa, folkowa perełka). Z powodzeniem mieszają świat szant i folku, wprowadzając słuchaczy w muzykę dawnych pokładów.

Jak co roku z pewnością program nie będzie ściśle przestrzegany i dojdzie do ciekawych eksperymentów muzycznych, wymiany składów, kilku premier. Będzie też możliwość zakupienia płyt zaproszonych wykonawców. Warto być punktualnym (sic!) – zdradzę, że szykuje się ciekawy początek!

Bilety w przedsprzedaży dostępne są tylko do dziś (tj. czwartek) do północy, warto się zaopatrzyć wcześniej, w dniu koncertu może być różnie. Szczegóły tradycyjnie w naszym dziale „wydarzenia”.

III Międzynarodowy Festiwal Morza „Nad Kanałem”, 20.10.2012, Stara Fabryka Drutu, Gliwice

Organizator: Fundacja Folk24, Stowarzyszenie GTW, zespół Sąsiedzi
Mecenasi festiwalu: Samorząd Miasta Gliwice, QNT - Systemy Informatyczne
Partnerzy: Śląski Yacht Club, Stara Fabryka Drutu, SAWRM
Producent festiwalu: Agencja Invini
Patroni medialni: Magazyn Żagle, DwaMiasta.pl, Radio Plus, InfoGliwice.pl, Folk24.pl, Szanty24.pl

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu