Letni kalendarz folkfana - cz.II
Zapowiednik festiwalowy - VIII 2015Za nami już połowa lata i część imprez, która rozpoczęła się jeszcze w lipcu. I tak do 2.08 potrwa Trzeci Tabor Wielkopolski w Starej Krobi (początek 26.07). To tydzień przeznaczony głównie dla miłośników korzennych nut, którzy w trakcie imprezy poznają tradycyjny taniec, muzykę i rzemiosło z Biskupizny, innych miejsc Wielkopolski oraz Estonii.
W sobotę 1.08 rozpoczęły się jubileuszowe, 25. Muzyczne Dialogi nad Bugiem, a wśród wykonawców m.in. Orkiestra Św. Mikołaja oraz Sharena i Hoyraky.
Dzień później (2.08) na Kielecczyźnie ruszy impreza, na którą czekają cały rok fani nut tradycyjnych - czyli 18. Tabor Domu Tańca. W Sędku koło Łagowa już od 3 lat spotykają się miłośnicy korzennego grania, aby nauczyć się tańca i gry na ludowych instrumentach od mistrzów regionu. W programie, oprócz porannej nauki, wieczorne występy i potańcówki do muzyki na żywo. Zagrają lokalni mistrzowie oraz uczniowie, którzy sami tworzą w tej chwili już znane formacje, m.in. kapela Hałasów, Stanisław Witkowski i Tęgie Chłopy, Zawołany Skład Weselny, Kapela z Milanówka, Maciej Filipczuk i goście weselni.
W środę 5.08 w stolicy startuje organizowany przez DK Śródmieście festiwal Art Park, który potrwa przez cały sierpień - do 30.08. Wśród bogatej oferty warsztatowej i teatralnej są też koncerty folkowych zespołów - najciekawsze i najbardziej etno-folkowe wpisaliśmy do naszego działu "wydarzenia". Pełny program na stronie organizatora.
W piątek 7.08 na południe Polski, do Brennej koło Wisły, z pewnością ściągną miłośnicy mocnego uderzenia, słowiańskich klimatów i odtwórstwa historycznego na 3. Słowiańską Noc Folkmetalową i 5. Dni Dawnych Kultur. Podczas imprezy, która powoli zyskuje miano kultowej, zagra czołówka polskiej sceny folkmetalowej, m.in. Percival Schuttenbach (oraz w wersji dawnej, czyli Percival), Radogost, Helroth, Black Velvet Band.
Tego samego dnia, 7.08, na Mazurach rozpocznie się z inicjatywy Grzegorza Piotrowskiego Wschód Piękna - World Orchestra Festival, któremu przyświecają idee łączenia, równości, wymiany kulturalnej, dialogu w sztuce i poza nią, sięgania do źródeł oraz wartości ponadczasowych. W programie projekty jazzowe, folkowe, elektroniczne, oraz warsztaty i spotkania z artystami z całego świata – m.in. Tuwy, Syberii, Polski, Norwegii, Indii, Bułgarii, Cabo Verde, Mołdawii, Kuwejtu.
Tego samego dnia (7.08), w stolicy Śląska ruszy kultowy już OFF Festival, na którym oprócz muzyki alternatywnej usłyszymy też etno i folk, m.in. na scenie leśnej (Kwadrofonik z Adamem Strugiem) oraz na Eksperymentalnej, gdzie wystąpi Sutari, Hańba!, Lautari, Ogoya Nengo i The Dodo Women’s Group oraz legendarne Huun Huur Tu z Tuwy. Bądźcie czujni, bo kolejny konkurs, w którym do wygrania mamy dla Was karnet na festiwal, już za chwilę.
W drugim tygodniu sierpnia na południu Polski miłośników folkloru góralskiego przyciągną 49. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (początek w środę 12.08). I choć to impreza raczej folklorystyczna, to pojawią się na niej nawet zagraniczne folkowe zespoły: m.in. Docuku z Czech, Ahaju-fusion (Boliwia), Polkaholix (Niemcy) i Kozak System z Ukrainy.
Z kolei dzień później, w czwartek 13.08, jak zwykle w Cisnej i Dołżycy pod rozgwieżdżone, bieszczadzkie niebo przybędą fani piosenki turystycznej i poezji śpiewanej, a ich celem będą Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką "Rozsypaniec".
Prawie w tym samym czasie, bo 14-16.08 w Lublinie będzie trwał Jarmark Jagielloński z kramami rękodzielników, pokazami i koncertami. W programie m.in. prezentacja płyty Grażyny Auguścik "Inspired by Lutosławski". Artystkę wspomogą na scenie m.in. Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Kompania. Zaplanowano też występ Oli Bilińskiej z materiałem z "Berjozkele".
We wtorek, 18.08 rozpocznie się w Płocku 4. edycja Vistula Folk Festival, który jest spadkobiercą najstarszego festiwalu folklorystycznego w Polsce. O powrocie tej imprezy w nowej formule pisaliśmy tutaj. Tradycją Vistuli stała się scena folkowa, na której w tym roku zagra Stroynowski Folk Band (21.08, Stary Rynek), odbędą się też koncerty plenerowe w Parku Miejskim oraz Amfiteatrze.
Trzeci tydzień sierpnia (20-29.08) należeć będzie do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W tym roku folkowe nuty pod Giewontem zapewnią Kapela ze Wsi Warszawa i Żywiołak. Więcej o imprezie pisaliśmy tutaj.
Dzień później, w piątek 21.08, ruszy kolejna edycja festiwalu Zamek w Będzinie, który jest skierowany głównie do fanów muzyki celtyckiej. Z dotychczas potwierdzonych artystów można wymienić Beltaine, Duan, Etnostation, Galway, Los Fuegos, Ellorien, Comhlan oraz francuski Plantec, czeski Bran i Bal Lab oraz czeski duet Jitka Malczyk i Vojtech Jindra. Jak zwykle na wzgórzu pod Zamkiem odbędą się też warsztaty muzyczne, taneczne.
Również w piątek 21.08 wystartuje w Krośnie Festiwal Kultur Pogranicza Karpackie Klimaty, czyli jak sami organizatorzy piszą, święto wina, muzyki i folkloru. W programie jarmark rękodzieła, Festiwal Win Węgierskich, występy zespołów folklorystycznych i folkowych, a nawet bieg uliczny o skarb Portiusa (sic!). Na scenie, ustawianej na krośnieńskim Rynku, z karpackim zacięciem i na folkową nutę zagra m.in. Matragona, Chudoba, Orkiestra Św. Mikołaja i Megitza.
Z kolei w sobotę 22.08 w stolicy rozpocznie się 12. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Z bogatego programu można wyłapać wątki folkowe – to przede wszystkim koncert inspirowany muzyką sefardyjską tria Anny Jagielskiej-Riveiro, koncert promujący najnowszą płytę Karoliny Cichej i Spółki oraz Noc Klezmerów na Próżnej. Ta ostatnia zapowiada się ciekawie - na placu Grzybowskim 29.08 zagra międzynarodowy skład Konsonans Retro (Ukraina, Wielka Brytania, Niemcy) i Vienna Klezmore Orchestra (Austria).
Czwarty tydzień sierpnia to festiwal Inny Wymiar (27-30.08), który jest częścią większego projektu Wschód Kultury, odbywającego się w trzech miastach - Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku (nieco więcej tutaj). Na program imprezy składają się wystawy, wykłady, spotkania oraz koncerty prezentujące wielokulturowość Podlasia i jego stolicy. W różnych lokalizacjach i przestrzeni miejskiej Białegostoku wystąpią m.in. El Saffron, Klezmafour, Kroke, Amsterdam Klezmer Band, Milo Kurtis z orkiestrą Naxos, Magda Brudzińska Klezmer Trio.
Tego samego dnia, w czwartek 27.08 w Barcicach w Beskidzie Sądeckim rozpocznie się 3. edycja Pannonica Folk Festival. W malowniczym plenerze nad rzeką Poprad fani folku usłyszą polskie i zagraniczne zespoły inspirujące się muzyką bałkańską, m.in. Balkan Sevdah, Sarakinę, Bubliczki, Sudarynja Electro. O nocne afterparty zadba DJ Ludwik Zamenhof. Zagranicznymi gwiazdami będą: zespół Ravnica (Serbia), Lemon Bucket Orkestra z Kanady, Barka BrassBand (Serbia) oraz legendarne na Węgrzech Romengo z Moniką Lakatos (muzyka węgierskich Romów).
W ostatnią niedzielę sierpnia (30.08) stolicę miało opanować Wielokulturowe Street Party z prezentacją kultur mniejszości zamieszkujących Warszawę. W tej chwili z powodu ubiegłorocznej zmiany przepisów dotyczących zagospodarowania Traktu Królewskiego ważą się losy tej imprezy. Na wyłączonym z ruchu Krakowskim Przedmieściu cały dzień zwykle odbywały się występy tancerzy i tancerek, zespołów folkowych i etnicznych, spotkania z ludźmi kultury i sztuki, degustacje lokalnych kuchni, wystawy fotograficzne. Organizatorzy Street Party rozpoczęli już akcję protestacyjną w mediach społecznościowych. Jak będzie w tym roku, nie wiadomo.
Przy okazji - w Warszawie sporo się będzie działo w wakacje - zaglądajcie do naszego działu "wydarzenia".
W ostatni weekend sierpnia (28-30.08) w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Festiwal Kultury Słowiańskiej "Stado". Zaplanowano koncerty zespołów, które wykonują różnorodną stylistycznie muzykę, ale łączy je inspiracja słowiańską kulturą. W programie m.in. Jar, Rod, Zdravica, Leśne Licho, Zawiało, Grupa Wokalna Zora, Black Velvet Band, Radogost, Netherfell, Runika oraz zagraniczne formacje: Tomáš Kočko & Orchestra (Czechy) i Грай (Rosja).
Szczegóły dotyczące większości powyższych festiwali znajdziecie w dziale "wydarzenia".