Podróż w dawne czasy

3. Słowiańska Noc Folkmetalowa
Anna Wilczyńska, 6 sierpnia 2015
Słowiańska Noc Folkmetalowa
Fot. Press
Od pięciu lat na Dni Dawnych Kultur do Brennej, turystycznej miejscowości w Beskidzie Śląskim, ściągają odtwórcy historyczni, zajmujący się wczesnym średniowieczem. Od trzech lat przyjeżdżają tu również fani folkmetalu.

Zakopane ma swój Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Wisła Tydzień Kultury Beskidzkiej, natomiast Brenna ma swoje Dni Dawnych Kultur. Od pięciu lat w Parku Turystyki w sierpniowy weekend można zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie w X w, co jedli, jak się ubierali. W programie znajdują się zwykle pokazy rzemiosła, prezentacja uzbrojenia, oraz to, co najbardziej przyśpiesza bicie serca, czyli inscenizacja bitew, pojedynki wojów oraz konkursy sprawnościowe. To wielka atrakcja dla zainteresowanych wczesną historią Polski.

W ramach Dni Dawnych Kultur, już po raz trzeci, odbędzie się Słowiańska Noc Folkmetalowa. Imprezę śledziliśmy od momentu jej powstania - pisaliśmy o niej w poprzednich latach.  Jak się okazało, pomysł zorganizowania koncertu z kapelami, które inspirują się wierzeniami i tradycjami naszych przodków był strzałem w dziesiątkę, bo do Brennej zaczęli masowo przyjeżdżać fani mocniejszego folkowego uderzenia z całej Polski, a impreza przyciąga też wielu turystów.

W tym roku Dni Dawnych Kultur odbędą się w najbliższy weekend, czyli 7- 9.08, a główny koncert Folkmetalowej Nocy (sobota 8.08), jak zwykle zapełni lokalny amfiteatr tłumami fanów.

W tym roku nie będzie zagranicznych gości, zagrają nasze czołowe zespoły folkmetalowe, m.in. promujący "Mniejsze Zło" Percival Schuttenbach, Helroth, lubelski Black Velvet Band, młoda stażem Cronica z Jaworzna, Runika, Valkenrag ze skandynawską nutą oraz Radogost – gospodarz imprezy. Ta ostatnia formacja zaplanowała na koncert w Brennej premierę najnowszej płyty "Dziedzictwo Gór". Złoży się na nią 13 utworów. Jak piszą muzycy na swoim profilu:

- "Materiał powstawał ładnych parę lat, nie ma wypełniaczy, jest spójny i w naszym mniemaniu do tej pory najlepszy pod każdym względem, jaki wyprodukowaliśmy". Nie można temu zaprzeczyć, słuchając zapowiedzi całej płyty:

Również warszawska Runika zapowiada premierowe utwory dla fanów, jak napisała nam wokalistka Aminae. W oczekiwaniu na ich występ posłuchajmy najnowszej produkcji zespołu, która znalazła się na ich demówce:

W niedzielę zagra akustycznie tylko historyczny Percival. Przypomnijmy, że do tej pory na Słowiańskiej Nocy z zagranicznych gwiazd wystąpiła m.in. Dalriada (Węgry), Litvintroll (Białoruś), Silent Stream of Godless Elegy, Cruadalach (Czechy), WelicoRuss (Rosja).
Zapewne przyda się też informacja, że tak jak w poprzednich latach, niedaleko amfiteatru zorganizowane zostanie pole namiotowe. Szczegóły imprezy znajdziecie w dziale "wydarzenia".

 

3. Słowiańska Noc Folkmetalowa, 7-9.08.2015, Brenna
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu