Letni kalendarz folkfana cz. 2
Zapowiednik festiwalowy - sierpieńJak zwykle, główne dni koncertowe festiwali przypadać będą na weekendy. Początek sierpnia to kontynuacja imprez, o których już pisaliśmy - Tygodnia Kultury Beskidzkiej i Dźwięków Północy w Gdańsku. Warto wspomnieć, że jednocześnie w stolicy Trójmiasta 29 lipca rozpoczął się Jarmark Dominikański, który potrwa trzy tygodnie i w jego ramach będzie można zobaczyć występ Marii Pomianowskiej i Przyjaciół (4.08) oraz Klezmafour (12.08).
Pierwsze dni sierpnia to szczegółowo przez nas opisany 18 Przystanek Woodstock. Pierwszy weekend sierpnia to też tradycyjnie Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie, gdzie przede wszystkim zabrzmi muzyka z epoki i projekt Percival z Radborem. Sobota, 4 sierpnia, to spotkanie z tradycyjnym graniem na Nocy Mazurka w Rawie Mazowieckiej, gdzie Janusz Prusinowski z zespołem poprowadzi warsztaty, a następnie potańcówkę. Tego samego dnia ruszają w Mielniku XXII Muzyczne Dialogi nad Bugiem, na których zaprezentuje się wiele ciekawych kapel folklorystycznych i folkowych - min. ukraińskie Folknery. Z kolei na drugim krańcu Polski, 5 sierpnia, w Bieszczadach na lokalnych Dniach Komańczy można będzie zobaczyć zespoły najwyższej folkowej ligi - m.in. Čači Vorbę, Trebunie Tutki i Orkiestrę Św. Mikołaja.
Drugi tydzień sierpnia to początek Suwalskiego Taboru Domu Tańca we wsi Becejły. Tabor to propozycja dla pasjonatów muzyki tradycyjnej, którzy mogą doskonalić swoje umiejętności na licznych warsztatach wokalnych, instrumentalnych i tanecznych. Dzień później, 7 sierpnia, zaczynają się 46 Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie oprócz uczestników konkursu i zespołów regionalnych wystąpią ciekawe polskie i zagraniczne zespoły z nurtu folk i etno - Kwartet Jorgi, Kałe Bała, Folknery (Ukraina), Megitza Quartet (PL/USA) i rockowe De Press. Dwa dni później, 9 sierpnia, rozpocznie się w Poznaniu, rekomendowany przez Songlines festiwal Ethno Port, a na nim plejada gwiazd world music z całego świata, m.in.: Titi Robin, Celso Pina i Balkan Beat Box. Bardzo interesująco zapowiada się też festiwal Art Park w stolicy - na plenerowej scenie w parku im. E. Rydza-Śmigłego 10 sierpnia zagra lubelska Kapela Drewutnia, dzień później Czeremszyna, 14 sierpnia Michał Rudaś, a 22 sierpnia - Maja Kleszcz i Incarnations.
Trzeci tydzień sierpnia to polecany przez nas, festiwal piosenki autorskiej i turystycznej, Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką Rozsypaniec w Cisnej (15-19 sierpnia). Jarmark Jagielloński w Lublinie ruszy 17 sierpnia, a na nim zagra m.in. Janusz Prusinowski Trio, Melodia w Polsce oraz, jako gwiazda, żywiołowy węgierski Besh O'Drom. W programie ponadto warsztaty gry na suce biłgorarskiej, jarmark rękodzielniczy i inne atrakcje.
Kolejny tydzień sierpnia zacznie się VI Festiwalem Sztuki Ludowej, imprezą folklorystyczną w Poznaniu, którą zakończy ciekawy projekt - inscenizacja wesela rosyjskiego z udziałem folkowych grup Chłopcy kontra Basia i Kapeli ze Wsi Warszawa. Z kolei 22 sierpnia polecamy warszawski koncert Theodor Bastard - nietuzinkowej, neofolkowej formacji z Rosji. Dzień później, 23 sierpnia, to początek Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, którego bogaty program przewiduje występy także zespołów folkowych - Zakopower i Čači Vorba.
Ważną datą w kalendarzu celtofanów jest 24 sierpnia. To początek kultowej dla nich imprezy - Festiwalu Zamek w Będzinie, z zespołem Flook w roli supergwiazdy. Z polskich zespołów pojawi się tam też ścisła czołówka muzyki celtyckiej: m.in. Shannon, Beltaine Celtic Group i młodsi stażem Gwerenn oraz Duo Grygier/Biela. Następnego dnia, 25 sierpnia, na Śląsku startuje XXV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, a w stolicy rozpocznie się kolejna edycja festiwalu Warszawa Singera. Z kolei na drugim krańcu Polski, w Szczecinie, zacznie się IV Spotkanie Kultur, a w jego ramach wystąpi m.in. Čači Vorba, Dagadana, Ethnoholic oraz Zorba.
Dzień później, 26 sierpnia, to początek polsko-ukraińskiej Akademii Muzyków Wędrownych w Narolu na Roztoczu. To kolejna propozycja dla miłośników kultury tradycyjnej z warsztatami (w tym gry na lirze korbowej), potańcówkami i co ciekawe - seminarium kobzarskim. W programie również koncerty prowadzących zajęcia - Matthiasa Loibnera oraz Tarasa Szumejko i zespołu Jarzębina.
Na koniec "smakowita" informacja: ostatni wakacyjny weekend w Krośnie (31.08-2.09.) upłynie pod znakiem turystyki i wina - czyli festiwalu Karpackie Klimaty, na którym często pojawiają się folkowe zespoły.
Podsumowując, folkowych i folklorystycznych atrakcji w sierpniu nie zabraknie - problemem może być tylko brak czasu, aby ich wszystkich doświadczyć.