Świętosława na Wolinie

18 Festiwal Słowian i Wikingów
Witt Wilczyński, 3 sierpnia 2012
Skansen na Wolinie
Fot. Witt Wilczynski
To jeden z największych, wczesnośredniowiecznych festiwali w Europie. Woliński Festiwal Słowian i Wikingów ma swoją myśl przewodnią. Tegoroczne wydarzenia upłyną pod znakiem upamiętnienia Matki Królów.

Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie już dawno zyskał miano imprezy kultowej. Coroczny zlot sympatyków tak zwanej archeologii żywej to spotkanie i wymiana doświadczeń wojowników, rzemieślników, muzykantów oraz odtwórców dawnych obrzędów z wielu krajów Europy, nie tylko słowiańskich i germańskich. Oprócz tego Wolin odwiedzają w tym czasie tłumy turystów.

Jak co roku, prezentowane będą warsztaty dawnych rzemiosł, odbędą się także rejsy zrekonstruowanych, dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów (w tym przedchrześcijańskich) oraz wielka bitwa na 400 wojów. Wśród atrakcji m.in. obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, wyścigi słowiańskich i wikińskich łodzi, Bieg Niewiast, pokazy sokolników, średniowieczny wymiar sprawiedliwości, przyjmowanie młodego wojownika do drużyny, powrót drużyny świątynnej z wyprawy wojennej oraz przedstawienie poświęcone patronce tegorocznego festiwalu.

Tradycyjnie też nie może zabraknąć "muzyki folkowej z epoki". W tym roku na Wolinie zagoszczą: projekt muzyczno-teatralny Percival i Radbor, który zaprezentuje "Słowiański mit o Stworzeniu Świata", zespół muzyki dawnej Gędżba (Polska), Stary Olsa (Białoruś), Lutaś (Białoruś),  Ęzibaba (Polska), Cornucopia (Białoruś), grupa teatralna DiGrease’s Buffoon Theatre (Białoruś), Ostrovia (Polska)  i doskonale znany miłośnikom folku Kwartet Jorgi.

Jak czytamy na stronie organizatora imprezy, Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Wineta:

- Idea festiwalu nawiązuje do tekstów legendarnej tzw."Jomswikinga sagi", napisanej w XIII wieku na dalekiej Islandii, historii bractwa wojowników zwanych Jomswikingami, którzy w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym obozie Jómsborgu.

W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest postać Świętosławy - Sygrydy Storrady, córki Mieszka i Dobrawy, siostry Bolesława Chrobrego. Decyzją Mieszka została żoną szwedzkiego króla, Eryka Zwycięskiego, a potem matką króla Szwecji, Olofa Skotkonunga. Po śmierci męża nie zgodziła się na ślub ze swoją młodzieńczą sympatią, Olafem Tryggvasonem (wtedy już władcą Norwegii) i wyszła za Svena Widłobrodego. Ich synowie to późniejsi władcy Danii (Harald II) i Anglii (Kanut Wielki). Znieważona przez Trygvassona doprowadziła do koalicji duńsko-szwedzkiej (w bitwie brali udział wojowie Bolesława Chrobrego oraz Jomswikingowie) i pokonała legendarnego Wikinga...

Źródło: http://www.jomsborg-vineta.com

18 "Festiwal Słowian i Wikingów", 3-5.08.2012, Wolin

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu